چگونه از گودی کمر پیشگیری کنیم؟

۴
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
روند طبیعی افزایش سن، وضعیت بد بدن و برخی از اختلالات رشد می‌تواند منجر به انحنای بیش از حد ستون فقرات و ایجاد گودی کمر شوند.
پیشگیری از گودی کمر

ستون فقرات در حالت طبیعی در قسمت‌هایی دارای انحنا است. وضعیت‌هایی مانند قوز کردن و ابتلا به گودی کمر، انحنای طبیعی ستون فقرات را دچار اختلال می‌کند. مشکل گودی کمر معمولا افراد را بیشتر آزار می‌دهد چراکه منجر به کمردردهای متعدد می‌شود. پیشگیری از گودی کمر کار دشواری نیست. در این مطلب از مجله دلتا خواهید دید چگونه می‌توانید از بروز این مشکل پیشگیری کنید.

ایستادن صحیح

هنگام ایستادن باید سرتان رو به جلو و کمر صاف باشد. وزن خود را بطور مساوی روی هر دو پا متعادل کنید و پاها را صاف نگاه دارید. هر بار که متوجه شدید قوز کرده‌اید با ملایمت شانه‌هایتان را عقب ببرید. بعد از مدتی به صاف ایستادن عادت خواهید کرد.

نشستن صحیح

وقتی می‌نشینید کمر را صاف کنید و ترجیحا بالشتک کوچکی در انحنای کمر قرار دهید. شانه‌هایتان را عقب نگهدارید. زانوها باید هم‌سطح لگن بوده و پاها روی زمین صاف باشد. اگر با صفحه کلید کار می‌کنید، لازم است آرنج‌ها در زاویه قائمه باشند.

جلوگیری از گودی کمر

رانندگی

هنگام رانندگی اطمینان حاصل کنید که کمرتان به درستی پشتیبانی می‌شود. صندلی و آینه‌ها را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که از حرکات اضافی کمر جلوگیری شود. پدال‌ها باید کاملاً جلوی پای شما باشند.

خواب 

تشک شما باید آنقدر محکم باشد که بتواند از کمر محافظت کند. تشک‌های خیلی نرم و خیلی سخت هردو موجب کمردرد و آسیب به ستون فقرات خواهند شد. همچنین از بالش‌های خیلی بلند یا خیلی کوتاه استفاده نکنید. سر باید در راستای بدن یا فقط کمی بالاتر باشد.

کاهش وزن

چاقی فشار وارد به کمر را افزایش می‌دهد. خصوصا افرادی که در میانه بدن خود تجمع چربی دارند، بیشتر در معرض مشکلات مرتبط با چاقی مانند کمردرد و گودی کمر هستند. زیرا بدن برای تحمل سنگینی شکم ناخودآگاه کمر را به جلو هل می‌دهد.

درمان گودی کمر

بلند کردن اجسام

برای برداشتن یک شی از روی زمین کامل بنشینید و دولا نشوید. اگر جسم سنگینی را بلند می‌کنید، سعی کنید از چرخیدن کمر حین برخاستن اجتناب کنید. اگر مجبورید یک جسم سنگین را حرکت دهید، بهتر است آن را هل دهید تا اینکه آن را بکشید.

ورزش

ورزش یک راه عالی برای پیشگیری از گودی کمر است. حتی اگر هم‌اکنون به گودی کمر مبتلا هستید، می‌توانید شدت این عارضه را با ورزش اصولی کاهش دهید. تقویت عضلات کمر با ورزش به کاهش فشار وارد بر ستون فقرات کمک می‌کند. لازم است قبل از شروع هر برنامه ورزشی با پزشک یا مسئول فیزیوتراپی مشورت کنید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب تسکین فوری گرفتگی کمر در خانه را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

۵ خاصیت شگفت‌انگیز خربزه که نمی‌دانستید

خربزه در گروه خانواده ملون‌ها جای می‌گیرد. تقریبا ۹۹ درصد از حجم خربزه را آب تشکیل می‌دهد.…