دره مرگ، سفری زیبا ولی بی‌بازگشت

۸
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
سفر به کره ماه از آرزوهای بشر گذشته تا انسان امروز است. منطقه‌ای بسیار جذاب روی زمین هست که از صخره‌ها و شکل‌گیری‌های جالبی تشکیل شده است. گویی به کره ماه سفر کرده‌ایم. جای عجیبی به نام دره ماه.
دره‌‌ ماه شیلی

شیلی یکی از زیباترین کشورهای آمریکای جنوبی به پایتختی سانتیاگو است. دره‌‌ ماه شیلی در منطقه معروف سن پدرو، مملو از تپه‌هایی از جنس نمک و سنگ است که ناهمواری‌ها و اشکال آن‌ باعث شده‌ این دره ظاهری شبیه به سطح ماه داشته باشد. در ادامه با مجله دلتا همراه باشید تا دره‌ ماه را بیشتر بشناسیم.

دره ماه

دره‌‌ ماه شیلی

دره ماه در فاصله ۱۳ کیلومتری غرب سن پدرو در بیابان آتاکاما، واقع در شمال شیلی قرار دارد. این دره تورفتگی‌ با قطر ۵۰۰ متر در زمینی نمکی است که منجر به شکل‌گیری اشکال زمین شناختی عجیبی شده است.

این اشکال حاصل فرسایش‌هایی هستند که بر اثر تغییرات دمایی در  پوسته‌ زمین ایجاد شده‌اند. باد و تغییرات شدید دما در طول روز و شب، ظاهری منحصر به فرد به این منطقه داده‌اند.

دره مرگ

بخاطر کمبود رطوبت هوا، حیات در این منطقه وجود ندارد و آن را تبدیل به یکی از غیرقابل سکونت‌ترین نقاط روی زمین کرده است.

شرایط آب و هوایی

بیابان آتاکاما بیشتر پوشیده از شن‌زار و نمک زار است و از سمت رشته کوه‌های آند به طرف اقیانوس آرام امتداد دارد. ارتفاعات کوه‌ها مانع رسیدن ابرهای باران‌زا به این منطقه می‌شوند و مانند دیواری این بیابان را از منطقه بارانی و جنگلی آمازون جدا می‌کنند.
 بیابان آتاکاما
برخی نقاط این بیابان سالیان سال بارانی به خود نمی‌بینند.
همین شرایط آب و هوایی موجب شده که بیابان آتاکاما خشک‌ترین بیابان جهان لقب بگیرد.در آتاکاما منطقه‌ای به نام گورستان نهنگ‌ها وجود دارد، که در آن بقایای اسکلت صدها نهنگ انباشته شده است.
دره پهناور

زیبایی منحصر به‌فرد دره ماه

بافت و ترکیب بی‌نظیر رنگ‌های صخره‌ها به این دره ظاهری مانند سطح ماه بخشیده و نمک باقی‌مانده از دریاچه‌های خشکیده، لکه‌های سفیدی را بر زمین به‌جا گذاشته‌ است.

در شب‌هایی که ماه کامل باشد، حس جادویی این دره چندین برابر می‌شود و این منطقه آن روی دیگرش را نشان می‌دهد. روی دیگری که سرشار از سکوت، زیبایی و شاید حتی ترس برای افرادی است که از این همه سکوت در یک دره پهناور، در کنار اشکال عجیب صخره‌ها می‌ترسند.

سانتیاگو

دره مرگ

دره‌ مرگ در نزدیکی دره‌ ماه قرار دارد. دلیل نام‌گذاری این دره به‌این خاطر است که اکثر افرادی که سعی کردند تا آن را طی کنند موفق نشدند و مردند. استخوان‌های انسان‌ها و حیوان‌های باقی مانده در مسیر، گواهی بر علت این نام‌گذاری هستند.

سانتیاگو

پیشنهاد مطالعه: مطلب چرا این جزیره نفرین‌ شده است بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

اوج هیجان را در این نقطه تهران تجربه کنید

پارک پرواز یکی از جذاب‌ترین پارک‌های غرب تهران محسوب می‌شود که به‌ دلیل ارتفاع زیاد، علاوه…