ستاره‌ چشمک‌زن عجیب، مسئله جدید دانشمندان

۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دانشمندان در نزدیکی مرکز کهکشان راه شیری، یک ستاره‌ غول چشمک‌زن را مشاهده کرده‌اند که نور آن پیوسته توسط یک همدم ناشناخته پنهان می‌شود.
ستاره‌‌‌ چشمک‌ زن

دانشمندان در نزدیکی مرکز کهکشان راه شیری، یک ستاره‌‌‌ چشمک‌ زن را مشاهده کرده‌اند که نور آن پیوسته توسط یک همدم ناشناخته پنهان می‌شود. در این مطلب از مجله دلتا از چگونگی این اتفاق مطلع می‌شویم .

در پروژه‌ای به نام «متغیرهای ویستا در راه شیری» که متعلق به رصدخانه‌ جنوبی اروپا است، یک ستاره‌‌‌ چشمک‌ زن توسط ستاره‌شناسان رصد و پیش چشمان آن‌ها تقریبا ناپدید شد. این رویداد یکی از ابهامات گیج‌کننده‌ای است که توسط این پروژه کشف شده است.

به گفته‌ ستاره شناسان این ستاره «این چیست؟» (What Is This) یا «اجرام ویت» (WIT Objects) نامیده می‌شوند.

این تیم ستاره‌شناسان بر روی رصد جرمی با نام VVV-WIT-08 متمرکز شدند. این منظره‌ عجیب بیش از ۲۵۰۰۰ سال نوری از زمین در جهت مرکز کهکشان راه شیری فاصله دارد و پژوهشگران نه تنها با پروژه‌ VVV بلکه با «آزمایش عدسی گرانشی نوری»هم آن را مشاهده کرده‌اند.

متغیرهای ویستا

با دقیق‌تر شدن در اندازه‌گیری‌ها، اکنون دانشمندان می‌گویند که این جرم یک ستاره‌‌‌ چشمک‌ زن عظیم با ابعاد ۱۰۰ برابر بزرگ‌تر از خورشید است که بطور متناوب توسط همدم کوچک‌تر خود که توسط یک قرص و هاله‌ مات احاطه شده است، مسدود می‌شود. اما آن‌ها هنوز نمی‌دانند که این جرم کوچک‌تر چیست.

یک نمونه‌ مشابه دیگر هم هر ۶۹ سال کم‌نور می‌شود و علاوه بر این پژوهشگرانی که VVV-WIT-08 را مطالعه کردند، تاکنون دو مورد دیگر از این اجرام عجیب را هم یافته‌اند که به آن‌ها لقب «غول چشمک‌زن» داده‌اند.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر در حوزه نجوم مطلب «روشی برای مشاهده ماده تاریک با تلسکوپ‌های امروزی» را بخوانید

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

آیا پریدن از خواب خطرناک است؟

برخی شب‌ها ممکن است ناگهان از خواب بیدار شوید و دیگر خواب‌تان نبرد. در این مطلب از مجله دل…