چه بخوریم که راحت بخوابیم؟

۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
رژیم غذایی در تمامی جنبه‌های سلامتی تاثیر مهمی دارد. هر مشکل و بیماری در بدن را می‌توان با رژیم غذایی مدیریت و درمان کرد.
راحت خوابیدن

خواب خوب بر همه جنبه‌های سلامتی تاثیر بسیاری می‌گذارد. کم‌خوابی یا خواب بی کیفیت می‌تواند عامل مشکلات جسمی و ذهنی مختلفی باشد. خوشبختانه برخی از غذاها و نوشیدنی‌ها حاوی ترکیباتی هستند که به کنترل قسمت‌هایی از چرخه خواب کمک می‌کنند. در این مطلب از مجله دلتا شما را با مواد غذایی که به شما در راحت خوابیدن کمک می‌کنند آشنا خواهیم کرد.

بادام‌

بادام حاوی ترکیباتی است که برای ترشح ملاتونین(هورمون خواب) در بدن مفید است. ۳۰ گرم بادام حاوی ۷۷ میلی‌گرم منیزیم و ۷۶ میلی‌گرم کلسیم است. این ۲ ماده معدنی به آرامش عضلات و خواب کمک می‌کنند.

شیر گرم

شیر گرم یک درمان خانگی رایج برای بی‌خوابی است. شیر حاوی ۴ ترکیب تقویت‌ کننده خواب شامل تریپتوفان، کلسیم، ویتامین D و ملاتونین است. این ترکیبات موجب آرامش ذهن شده و مغز را برای به خواب رفتن آماده می‌کنند.

خواب راحت

کیوی

طبق نتایج مطالعات، خوردن یک کیوی متوسط ۱ ساعت پیش از خواب کمک شایانی به راحت خوابیدن می‌کند. کیوی نیز مانند بادام تا حدی ترشح ملاتونین در بدن را تحریک می‌کند.

چای بابونه

گیاه بابونه یک داروی سنتی برای رفع بی‌خوابی است. محققان تصور می‌کنند یک ترکیب فلاونوئیدی به نام آپی‌ژنین مسئول خواص خواب‌آور بابونه است.

ماهی چرب

ماهی‌های چرب به بهبود خواب کمک می‌کنند. زیرا منبع خوبی از ویتامین D و امگا ۳ به شمار می‌آیند. این ۲ ماده مغذی به تنظیم هورمون سروتونین کمک می‌کنند. سروتونین (به همراه ملاتونین) تا حد زیادی مسئول ایجاد چرخه ثابت خواب و بیداری است.

خوب خوابیدن

عرقیات گیاهی

نوشیدن عرق گیاهان خاصی، در آرامش پیش از خواب و راحت خوابیدن تاثیر چشمگیری دارد. طبق نتایج تحقیقات نوشیدن عرق بهارنارنج، عرق اسطخودوس و یا ترکیب این دو پیش از خواب به افراد در داشتن یک خواب راحت کمک شایانی می‌کند. مصرف مقدار زیاد(بیش از یک لیوان) این عرقیات موجب خواب‌آلودگی صبحگاهی خواهد شد.

کلام آخر

خوردن مواد غذایی که به آرامش کمک می‌کنند مفید و تاثیرگذار است. اما این تمام راه حل بی‌خوابی نیست. برای راحت خوابیدن لازم است به سبک زندگی خود نیز توجه داشته باشید. شام خوردن در ساعات اولیه شب، کنار گذاشتن وسایل دیجیتال حداقل ۲ ساعت پیش از خوابیدن و مصرف غذاهای سبک برای وعده شام کامل کننده این راه حل خواهند بود.

پیشنهاد مطالعه: مطلب چرا خوب خوابیدن برای سلامتی مهم است؟ را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

قلب خود را با این خوراکی‌ها جوان نگه دارید

سلامت قلب خود را در دستانتان قرار دهید. مجله دلتا در این مطلب به معرفی خوراکی های مناسب سل…