اختلافات موجر و مستاجر در دوران کرونا

۲
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، در سال ۱۴۰۰ و تا سه ماه بعد از اعلام پایان رسمی کرونا در کشور، مصوبه تمدید خودکار قراردادهای اجاره، قابل اجرا خواهد بود.
موجر و مستاجر در ایام کرونا

در ایامی که شیوع کرونا، به اندازه کافی فضای ذهنی همه مردم جهان را بهم ریخته است، جدای از بحث سلامتی و پزشکی، خیلی از مناسبات بین انسان‌ها نیز دچار چالش‌های جدیدی شده است. راجع به روابط موجر و مستاجر در ایام کرونا ، قانون گذار با وضع قوانین جدید و متناسب با اوضاع کرونایی، سعی در کمتر کردن مشکلات داشته است. در این بخش از مجله دلتا با ما همراه باشید.

قوانین و مصوبات جدید در رابطه با موجر و مستاجر

قانون جدید در مورد حکم تخلیه مستاجر در زمان کرونا، جزو آن دسته از مواردی است که به کمک برای حل مشکلات این‌چنینی وضع شده است. اما بسیاری از مستاجرین هنوز با قانون جدید حکم تخلیه مستاجر در زمان کرونا آشنا نیستند.

تمدید قراردادهای اجاره مسکن در دوران کرونا به این صورت است که موجر بایستی قرارداد اجاره را با مستاجر تمدید نماید. صاحب ملک تنها مجاز است که مبلغ اجاره بها را در تهران تا ۲۵ درصد و در برخی دیگر از کلان شهرها تا ۲۰ درصد و برخی دیگر از شهرستان‌ها تا ۱۵ درصد افزایش دهد. چنانچه بدین صورت عمل نکند، در صورتی که مستاجر از این بابت شکایتی مطرح نماید، موجر محکوم می‌گردد.

اختلاف بین موجر و مستاجر

استثنائات قوانین و مصوبات جدید

چنانچه مستاجر از قانون تمدید قراردادهای اجاره مسکن در دوران کرونا تخطی نماید و با مبلغی که جهت اجاره بها بایستی اضافه گردد مخالف باشد، در این صورت موجر می‌تواند مستند به قانون جدید، حکم تخلیه مستاجر را درخواست نماید. مستاجر هم از این جهت نمی‌تواند مخالفتی نماید.

اگر مالکی تمایل داشته باشد که از ملک خود استفاده کند و قصد فروش بصورت رسمی داشته باشد، طبق مصوبه ستاد ملی کرونا جزئیات این امر بیان شده است: « مستاجران می‌توانند به مصوبات ستاد کرونا استناد کنند. اما در همین مصوبه، بندی پیش‌بینی شده است که در آن مقرر کرده است اگر مالکی واحد مسکونی خود را بفروشد، مستاجر باید آن واحد مسکونی را ظرف مدت حداکثر ۳ماه تخلیه کند.»

استثنا دیگری که باعث می‌شود صاحب ملک، قرارداد اجاره را تمدید نکند، در صورتی است که، فرزند پسر مالک، ازدواج کرده باشد. جهت اثبات این مورد هم، مدارکی مانند سند ازدواج و نداشتن محل سکونت وی، لازم می‌باشد.

طبق اعلام معاونت ستاد ملی مبارزه با کرونا در هفته جدید، سقف درصد افزایش میزان اجاره بها، کاهش یافته است. در شرایط اقتصادی کنونی، این موضوع کمک شایانی به افراد مستاجر کرده است.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با نکات حقوقی در این زمینه، “دعوای موجر و مستاجر و راهکار‌های قانونی آن” را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
 • کلاهبرداری از طریق پیامک

  همچنین بخوانید: موارد حقوقی ارز دیجیتال بخشیدن مهریه در قبال حضانت فرزند مجازات انتشار عکس…
 • عواقب معاملات وکالتی

  عواقب معاملات وکالتی

  معامله وکالتی، معامله‌ای است که در زمان انجام آن، فروشنده مورد معامله (اعم از ملک یا خودرو…
 • معامله صوری قبل از مطالبه مهریه

  معامله صوری برای فرار از مهریه

  معامله صوری معامله است که در طی آن خریدار و فروشنده قصد و نیت انجام معامله نداشته و در واق…
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

کلاهبرداری از طریق پیامک

همچنین بخوانید: موارد حقوقی ارز دیجیتال بخشیدن مهریه در قبال حضانت فرزند مجازات انتشار عکس…