رازهای کلیدی برای حفظ رطوبت پوست

۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
خشکی پوست در بیشتر موارد نه چنان جدی است که حاضر باشیم برایش وقت زیادی بگذاریم، نه آن‌قدر بی‌آزار است که تحملش کنیم و کاری انجام ندهیم.
جلوگیری از خشکی پوست

درک مشکلات مختلف پوست می‌تواند کار دشواری باشد. خصوصا اگر از مسائل خاصی مانند تفاوت میان خشکی پوست و کم‌آبی پوست صحبت کنیم. ماجرا زمانی پیچیده‌تر می‌شود که می‌بینیم گزینه‌های متنوعی در بازار محصولات مراقبت از پوست وجود دارند. برای شناخت دلایل و ترکیبات موثر برای جلوگیری از خشکی پوست با مجله دلتا همراه باشید.

تفاوت خشکی و کم‌آبی پوست

خشکی پوست یک وضعیت‌ موقتی نیست. این حالت بیشتر به نوع پوست برمی‌گردد و با کمبود ترشح چربی در پوست شناخته می‌شود. اما کم‌آبی پوست فارغ از نوع پوست افراد، می‌تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد. کم‌آبی فقط به ازدست‌رفتن آب پوست اشاره دارد و به همین دلیل حتی پوست‌های چرب هم ممکن است به اندازه پوست‌های خشک دچار کم‌آبی شوند.

شایع‌ترین علل کم‌آبی پوست

  • آسیب‌دیدگی سد دفاعی پوست: اگر سد دفاعی پوست (که بافتی برپایه چربی دارد) دچار آسیب‌دیدگی شود، پوست دچار مشکلاتی مانند کم‌آبی، پوسته‌ریزی و قرمزی خواهد شد.
  • حمام کردن با آب داغ: آب داغ به‌راحتی رطوبت پوست را می‌گیرد. پس به کم‌آبی پوست و حتی آسیب‌دیدگی سد دفاعی پوست منتهی شود.
  • آب‌ و هوای سرد و خشک: آب‌ و هوای سرد و خشک به اندازه گرمای خشک در فضای بسته خانه می‌تواند پوست را دچار کم‌آبی کند. در این شرایط استفاده از مرطوب‌کننده‌هایی که آبرسانی بالایی دارند بسیار مهم است.

بهترین ترکیبات مرطوب‌کننده پوست

هنگام خرید محصولات پوستی به برچسب آنها دقت کنید. اغلب، موارد زیر را روی این برچسب‌ها خواهید دید:

درمان خشکی پوست

اسیدهیالورونیک

این مولکول طبیعی در پوست و بافت‌های همبند بدن یافت می‌شود و پوست را مرطوب و لیز نگه می‌دارد. اگر اسید هیالورونیک دارای فرمولاسیون باکیفیتی باشد، برای جلوگیری از خشکی پوست یک گزینه عالی است. چراکه این ماده می‌تواند پوست را برای مدت‌زمان طولانی در شرایط مرطوب و باکیفیت حفظ کند.

آلوئه‌ورا

این ترکیب از نظر آبرسانی دارای کیفیت فوق‌العاده‌ای است و آب را هم به‌سوی خود جذب می‌کند. خاصیت آنتی‌اکسیدانی آلوئه‌ورا می‌تواند به پیشگیری از پیری پوست کمک کند و تحریکات پوستی را هم تسکین دهد.

گلیسرین

این ترکیب، خاصیت جذب‌کنندگی رطوبت دارد. درنتیجه آب را از محیط بیرونی به‌سوی خود جذب می‌کند و به سطح بالایی پوست می‌رساند. گلیسرین پوست را مرطوب و نرم نگاه می‌دارد.

سرامیدها

سرامیدها در خانواده چربی‌ها قرار می‌گیرند. این ترکیبات به بازسازی پوست، حفظ رطوبت و ترمیم سد دفاعی آن کمک می‌کنند. بهبودبخشی به وضعیت نشانه‌های پیری پوست و کمک به مقابله با آسیب‌های زیست‌محیطی، دو مورد دیگر از مزیت‌های سرامیدها هستند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب بلایی که استرس بر سر پوستتان می‌آورد! را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

میوه‌ای برای سلامت قلب و ضد پوکی استخوان

زیتون یکی از خوراکی‌های بسیار مفید است که در رژیم مدیترانه‌ای جایگاه ویژه‌ای دارد. در ادام…