دریاچه‌ای زلال با سنگ‌های رنگین‌کمانی

۵
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تصور کنید پا درون دریاچه‌ای می‌گذارید که پر از سنگ‌ریزه ها و قلوه سنگ های رنگی است. کنار دریاچه بنشینید و از تلالو رنگ‌ها در آبی زلال لذت ببرید.
دریاچه مک دونالد

دریاچه مک دونالد در پارک ملی گلیشر در ایالت مونتانا کشور آمریکا واقع شده است. در حقیقت، این پارک ملی زیبا در منطقه‌ی مرزی بین کانادا و آمریکا قرار دارد. در این پارک دریاچه‌های زیادی وجود دارد که یکی از ویژگی‌های خاص‌ و شگفت‌انگیز این دریاچه‌ها سواحل رنگارنگ آنها است. در این مقاله با دریاچه‌ مک‌ دونالد و چگونگی شکل‌گیری سنگریزه‌های رنگی در آن، آشنا خواهیم شد. با مجله دلتا همراه باشید.

چرا مک دونالد زیباست؟

یکی از ویژگی‌های جالب و قابل توجه در دریاچه‌ مک دونالد، وجود قلوه‌سنگ‌ها و سنگ ریزه‌های رنگارنگ در ساحل و درون آب‌های ساحلی است که منظره‌ بسیار زیبایی را به این دریاچه‌ها بخشیده است. محدوده‌ رنگ‌های این سنگ ریزه‌ها از قرمز پر‌رنگ شروع می‌شود و به رنگ‌هایی مانند خرمایی و رنگ بلوطی می‌رسد. همچنین سنگ ریزه‌هایی به رنگ سبز سیر تا سبز مایل به آبی با درجات روشنی متفاوت، به‌چشم می‌خورد.

مک دونالد

دریاچه های یخچالی مک دونالد

دریاچه‌های یخچالی در بالای دامنه‌های کوه‌ها یا در مناطقی که بالای دره‌ها واقع هستند، به وجود می‌آیند. بدین ترتیب که در اثر فرسایش زمین، گودال‌ها و چاله‌هایی ایجاد می‌شود.

این چاله‌ها با ذوب شدن این یخچال طبیعی یا توسط بارش باران و آب رودخانه‌ها پر شده و دریاچه‌ها‌ی یخچالی را به وجود می‌آورند. یکی از ویژگی‌های دریاچه‌‌های یخچالی این است که آب آنها بسیار صاف و زلال است.

مک دونالد هم از این قاعده مستثنی نیست. به خاطر زلال و شفاف بودن آب دریاچه، می‌توان کف دریاچه را در عمق ۹ متر یا بیشتر به وضوح دید.

دریاچه رنگین کمانی

 

دریاچه مک دونالد چطور شکل گرفت؟

وجود یا عدم وجود مواد معدنی همچون آهن، رنگ این سنگ ریزه‌ها را تعیین می‌کند. سنگ‌های قرمز روشن که در امتداد مسیر پیاده‌روی وجود دارند از ته نشین شدن مواد رسوبی در قسمت‌های کم عمق آب تشکیل شده‌اند.

سنگ‌های قرمز و سبز تیره که حاوی مقادیر زیادی مواد معدنی آهن‌دار هستند، در دریاچه‌ مک‌دونالد در اثر گرما و فشار به وجود آمده‌اند.

دریاچه مک دونالد مونتانا

درواقع سنگ ریزه‌های رنگی در بسیاری از قسمت‌های پارک گلیشر دیده می‌شوند. یخچال‌های طبیعی باعث فرسایش و خرد شدن سنگ‌ها و تبدیل آنها به تکه‌های کوچکتر می‌شوند سپس رودخانه‌ها این سنگ ریزه‌ها را با خود می‌برند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب دریاچه شورمست ؛ نگین سواد کوه را بخوانید.

 

۵ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ در ۱۰:۲۶ ب٫ظ

  چه زیبااا

  پاسخ

  • سارا امیرانی

   ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ در ۴:۱۶ ب٫ظ

   سپاس از شما همراه همیشگی مجله دلتا.

   پاسخ

 2. ناشناس

  ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ در ۵:۲۳ ب٫ظ

 3. ناشناس

  ۱۴ خرداد ۱۴۰۰ در ۳:۱۷ ب٫ظ

  خوبv

  پاسخ

 4. ناشناس

  ۱۳ خرداد ۱۴۰۰ در ۴:۲۴ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

۴ مورد از جاهای دیدنی ماسوله که کمتر درباره آن‌ها نشیده‌اید

خانه‌های پلکانی و بالکن‌های مزین به گل‌های شمعدانی و روستایی که در بین کوه‌ها و جنگل‌های س…