ژله بخورید تا سالم بمانید

۸
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اگر ژله مصرف می‌کنید بهتر است بدانید که این ماده از فواید و خواص بسیاری برخوردار است که نقش مهمی در سلامتی شما دارد.
خواص ژله

ژلاتین نوعی ماده پروتئینی است که از کلاژن گرفته می‌شود. این ماده به‌دلیل ترکیب منحصربه‌فرد پروتئینی که دارد برای بدن بسیار مفید است. ژلاتین نقش موثری در حفظ سلامت مفاصل و عملکرد مغز دارد و وضعیت ظاهری پوست و مو را بهبود می‌بخشد. در این مطلب از مجله دلتا درباره خواص ژله برای سلامتی خواهیم گفت.

ژلاتین چیست؟

ژلاتین از پخت کلاژن به ‌دست می‌آید که تقریبا تمام آن از پروتئین تشکیل شده است. کلاژن یکی از مواد موجود در بدن انسان و حیوانات است که بیش از دیگر مواد حاوی پروتئین است. این ماده تقریبا در تمام بدن یافت می‌شود اما بیشتر از همه در پوست، استخوان‌ها، تاندون‌ها و رباط‌های بدن وجود دارد.

خواص ژله و پودر ژلاتین

تقویت استخوان‌ها و مفاصل

مصرف ژلاتین یک درمان عالی برای بیماری‌های استخوانی و مفاصل مانند آرتروز است. ترکیبات موجود در ژلاتین به ترمیم بافت غضروفی و سلول‌های استخوانی کمک می‌کند.

بهبود عملکرد مغز

ژلاتین سرشار از گلیسین است که موجب بهبود عملکرد مغز می‌شود. گلیسین حافظه و جنبه‌های خاصی از توجه و تمرکز را تا حد قابل‌توجهی بهبود می‌بخشد. همچنین این ماده توانسته اثر خوبی روی درمان افراد مبتلا به اختلال‌های سلامت ذهنی مانند اسکیزوفرنی بگذارد.

خواص ژلاتین

تقویت پوست و مو

ژلاتین به‌دلیل رساندن کلاژن فراوان به پوست در سلامت و ترمیم سلول‌های پوستی بسیار موثر است. تحقیقات نشان داده است که مصرف ژلاتین می‌تواند ضخامت و رشد مو را هم بهبود بخشد.

بهبود خواب

اسیدآمینه گلیسین که در ژلاتین به‌وفور وجود دارد خواب را بهبود می‌بخشد. مصرف ژلاتین باعث افزایش کیفیت خواب و کاهش خستگی روزانه خواهد شد.

بهبود گوارش

ژلاتین از تخریب دیواره روده جلوگیری می‌کند. یکی از اسید‌آمینه‌های موجود در ژلاتین به‌نام اسید گلوتامیک در بدن به گلوتامین تبدیل می‌شود و می‌تواند از دیواره روده در برابر آسیب محافظت کند. ژلاتین با تحریک اسید معده به هضم غذا کمک کرده و با چسبیدن به مولکول‌های آب، عبور مواد غذایی را از دستگاه هاضمه آسان‌تر می‌کند.

فواید ژلاتین

کاهش وزن

ژلاتین بسته به روش تولید، فاقد چربی و کربوهیدرات و در نتیجه از خوراکی‌های کم‌کالری است. تحقیقات نشان داده که این ماده در کاهش وزن نقش دارد. چراکه با کاهش هورمون‌های اشتها، احساس سیری در فرد ایجاد می‌کند.

جلوگیری از سرطان

طبق نتایج تحقیقات ژلاتین می‌تواند موجب کاهش سرعت رشد سلول‌های سرطان معده، سرطان روده بزرگ و سرطان خون شود. این ماده در کاهش اندازه تومورها نیز موثر است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب خواص بی‌نظیر تخم بلدرچین را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

میوه‌ای برای سلامت قلب و ضد پوکی استخوان

زیتون یکی از خوراکی‌های بسیار مفید است که در رژیم مدیترانه‌ای جایگاه ویژه‌ای دارد. در ادام…