سکوت علامت رضایت، ضرب المثلی پرکاربرد اما غیر قانونی

۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
به صراحت می‌توان گفت که در معاملات، سکوت علامت رضایت نیست. این موضوع بین افراد جامعه در عرف، شایع شده است.

یکی از مسائلی که در میان مردم رایج شده است، رضایت در برابر سکوت می‌باشد. اما این سوال باقی است که آیا می‌دانید در معاملات، سکوت علامت رضایت نیست؟ در این نوشتار از مجله دلتا با ما همراه باشید.

سکوت علامت رضایت نیست!

سکوت همواره نشانه رضایت نیست و در موارد حقوقی هیچ جایگاهی ندارد. قانون مدنی در ماده ۲۴۹ چنین بیان کرده است: «سکوت مالک ولو با حضور در مجلس عقد(محلی که قرارداد تنظیم می‌شود)، اجازه محسوب نمی‌شود.»

سکوت در قانون

سکوت در قرارداد‌ها به چه صورت است؟

به عنوان مثال، اگر در زمان بستن قرارداد، خریدار بگوید من مبلغ قرارداد را در دو قسط پرداخت می‌کنم و فروشنده در برابر این حرف سکوت کند، هیچ توافقی صورت نگرفته است. اگر بعدا هم اختلافی پیش بیاید، خریدار نمی‌تواند به فروشنده بگوید که: “من چنین شرطی را بیان کردم. چون سکوت علامت رضایت است، پس شما هم موافق بوده‌اید”!!!

اگر فروشنده، خریدار را مسئول پرداخت هزینه‌های تنظیم سند رسمی در دفترخانه و نیز پرداخت هزینه مشاورین املاک، در نظر بگیرد و خریدار در مقابل این حرف سکوت کند، باز هم در اینجا هیچ توافقی صورت نگرفته است.

علت این است که، قوانین حقوقی در مورد ابراز اراده و بیان رضایت، سخت‌گیری دارد.

حتی در مورد کسی که توانایی حرف زدن ندارد هم، قانون مدنی در ماده ۱۹۲ می‌گوید: « در مواردی که برای طرفین یا یکی از آنها تلفظ (در اینجا یعنی صحبت کردن) ممکن نباشد، اشاره در صورتی که نمایان‌گر رضایت او باشد، کافی خواهد بود.»

پس حتی قانون برای کسی که نمی تواند صحبت کند هم، سکوت را معتبر نشناخته و او را مجبور کرده که به هر نحوی رضایت خودش را نشان دهد.

اگر طرفین می‌خواهند که شرط‌هایشان معتبر باشد، باید حتما با «لفظ» یا «نوشتن» و یا هر راه دیگری که بصورت آشکار نشان دهنده رضایت و توافق دو طرف بر سر موضوعی باشد، رضایت خود را نسبت به آن شرط نشان دهند.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با دیگر نکات حقوقی در این موضوع، “وکالت بلاعزل در معاملات ملکی” را مطالعه کنید.

۳ دیدگاه

 1. مسعود

  ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ در ۵:۱۴ ب٫ظ

  ممنون

  پاسخ

  • سارا امیرانی

   ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ در ۹:۴۰ ق٫ظ

   با سلام و سپاس از همیاری مهربانانه شما کاربر گرامی.

   پاسخ

 2. ناشناس

  ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ در ۵:۳۵ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

شرایط انتقال حقوق بازنشستگی به فرزند

یکی از مسائل مهمی که بازنشستگان تامین اجتماعی و کشوری و خانواده‌های این اشخاص، با آن مواجه…