قلعه پنبه‌ای در‌میان طبیعت ترکیه

۸
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در بخش جنوبی ترکیه، یک پدیده طبیعی رویایی و شگفت انگیز وجود دارد که باید از نزدیک ببینید تا عمق زیبایی آن را درک کنید.
پاموکاله ترکیه

پاموکاله که در زبان ترکی به معنای قلعه‌ پنبه‌ای است، روستایی کوچک در جنوب غربی ترکیه است که بدلیل چشمه‌های طبیعی و مصنوعی آب‌گرم، شهرت جهانی پیدا کرده است. پاموکاله ترکیه در منطقه‌ دریای اژه قرار گرفته است و در اکثر فصل‌های سال آب‌و هوایی معتدل دارد. پاموکاله یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های دیدنی ترکیه است و سالانه بیش از ۲ میلیون نفر برای بازدید از آن راهی این کشور می‌شوند. در این مطلب از مجله دلتا به معرفی این جاذبه همسایه شمالی ایران می‌پردازیم.

چشمه‌های آب‌گرم پاموکاله

حوضچه‌های سفید و رویایی پاموکاله یکی از زیباییهای ترکیه است که هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. آبهای غنی از مواد معدنی این منطقه حوضچه‌های سفید رنگ و آهکی بسیار زیبایی ایجاد می‌کنند که مکان مناسبی برای شنا هستند. شاید بتوان پاموکاله را یکی از مشهورترین حمام‌های آب‌معدنی در جهان دانست.

چشمه های پاموکاله

شکل‌گیری پاموکاله

چشمه‌های آهکی پلکانی پاموکاله در اثر فعالیت‌های آتش‌فشانی و ته‌نشین شدن مواد معدنی موجود، طی چندین سال شکل گرفته‌اند و نمونه آن را در بسیاری از نقاط مختلف جهان می‌توان مشاهده کرد. آب حوضچه‌های پاموکاله به‌ شدت شور هستند.

پاموکاله ترکیه

جاذبه‌های گردشگری در اطراف پاموکاله

در نزدیکی این جاذبه طبیعی، شهر تاریخی باستانی هیراپولیس وجود دارد که یادگاری از رومیان باستان است. استخر مصنوعی آنتیک و قلعه پاموکاله نیز از زیباییهای این روستای زیبا و کوچک هستند.

چشمه های مصنوعی پاموکاله

خاصیت درمانی

وجود مواد معدنی بسیار زیاد و همچنین گاز رادون در آب‌های این چشمه‌ها، خواص درمانی ایجاد کرده است. با راه رفتن در آن‌ها آرامشی وصف‌نشدنی پیدا می‌کنید. پوشیدن کفش هنگام راه رفتن در چشمه‌ها برای جلوگیری از ته‌نشین شدن مواد معدنی، ممنوع است.

پاموکاله

چشمه‌های آب‌گرم باداب‌سورت را نمونه ایرانی پاموکاله می شناسند. جالب است بدانید باداب سورت بعد از پاموکاله به عنوان دومین چشمه آب شور بزرگ در جهان شناخته می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: مطلب باداب سورت، چشمه‌های هفت رنگ را بخوانید.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

قلعه اسرارآمیز خون‌خوارترین پادشاه ایران

در بیست کیلومتری جنوب شرقی شهرستان هشترود در استان آذربایجان شرقی، قلعه‌ای خونین و وحشتناک…