غذاهایی که باعث حساسیت می‌شوند

۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
حساسیت غذایی مسئله‌ای نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت. گاهی اوقات خوردن برخی از غذاها می‌تواند تا سرحد مرگ برای افراد خطرساز باشد.
غذاهای حساسیت زا

حساسیت غذایی یکی از مشکلات بسیار شایع بوده و حدود ۵ درصد بزرگسالان و ۸ درصد کودکان با این مشکل مواجه هستند. این آمار همچنان رو به افزایش است. مصرف برخی غذاهای خاص باعث بروز علائم حساسیت می‌شود. برای شناخت این غذاهای حساسیت زا با مجله دلتا همراه باشید.

حساسیت غذایی چیست؟

حساسیت غذایی وضعیتی است که طی آن با مصرف غذاهای خاص نوعی پاسخ ایمنی غیرطبیعی در بدن ایجاد می‌شود. در برخی افراد حتی مصرف مقدار بسیار کمی از غذاهای حساسیت زا می‌تواند واکنش‌های حساسیتی نظیر بثورات پوستی، تورم در دهان و زبان و در موارد شدید شوک ایجاد کند.

شایع‌ترین غذاهای حساسیت زا

شیر گاو

گرچه حساسیت به شیر گاو اغلب در نوزادان دیده می‌شود، بزرگسالان نیز از این نوع حساسیت در امان نیستند.  افراد مبتلا به این حساسیت پنج تا سی دقیقه بعد از مصرف شیر گاو واکنش نشان می‌دهند و علائمی مانند کهیر، اسهال و استفراغ را تجربه می‌کنند.

مغزهای درختی

واکنش حساسیتی به تعدادی از مغزها نظیر فندق، بادام زمینی، دانه کاج و بادام هندی یکی از شایع‌ترین حساسیت‌های غذایی است. افراد دچار حساسیت به مغزها معمولا به محصولات غذایی حاصل از این مواد مانند کره و روغن هم حساسیت دارند. حسایت به فندق و بادام زمینی می‌تواند باعث ورم شدید و خطرناک در گلو شود.

تخم‌مرغ

بدن بسیاری از افراد به پروتئین موجود در سفیده تخم‌مرغ که آلبومین نام دارد واکنش حساسیتی نشان می‌دهد. این حساسیت اغلب به‌شکل بثورات پوستی بروز می‌کنند.

حساسیت غذایی

بادمجان

بادمجان یکی از شایع‌ترین غذاهای حساسیت زا است. بادمجان به‌دلیل وجود مقادیر قابل توجهی از هیستامین می‌تواند منجر به بروز واکنش حساسیتی در بدن افراد شود. علائم این واکنش اغلب در لثه‌ها و گلو ایجاد می‌شوند. بادمجان در افرادی که حتی زمینه‌های بروز آلرژی ندارند هم می‌تواند حساسیت ایجاد کند.

جانوران دریایی

حساسیت به جانوران دریایی به‌دلیل حمله سیستم ایمنی بدن به پروتئین‌های موجود در ماهی‌ها و سخت‌پوستان ایجاد می‌شود. این جانوران شامل ماهی، میگو، خرچنگ و صدف هستند. حساسیت به غذاهای دریایی گاهی به‌سختی از واکنش منفی به آلاینده‌های غذای دریایی مانند باکتری، ویروس یا انگل تشخیص داده می‌شود. زیرا هر دو علائم مشابهی دارند و می‌توانند مشکلات گوارشی مانند استفراغ، اسهال و معده درد ایجاد کنند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب باورهای غلط درباره رژیم سم‌زدایی را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

میوه‌ای برای سلامت قلب و ضد پوکی استخوان

زیتون یکی از خوراکی‌های بسیار مفید است که در رژیم مدیترانه‌ای جایگاه ویژه‌ای دارد. در ادام…