نوشابه‌ رژیمی خوب است یا بد؟

۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بر خلاف تصور عموم،‌ نوشابه رژیمی سالم‌تر از نوشابه‌ معمولی نیست. حتی اگر این نوع نوشیدنی‌‌ یک بار در هفته مصرف شود.
مضرات نوشابه های رژیمی

با افزایش میزان بروز بیماری چاقی در جوامع امروزی، تولید و مصرف مواد غذایی رژیمی رواج بسیار یافته است. نوشابه‌ رژیمی نیز یک نوشیدنی‌ معروف در سراسر جهان است. به‌ویژه در میان افرادی که  به دلیل دیابت یا برای لاغری می‌خواهند شکر کمتری مصرف کنند اما در عین حال از لذت نوشیدن نوشابه هم محروم نشوند. برای شناخت مضرات نوشابه‌های رژیمی این مطلب از مجله دلتا را بخوانید.

نوشابه‌های رژیمی مغذی نیستند

نوشابه‌های رژیمی ترکیبی از آب کربنات، شیرین‌کننده‌های طبیعی یا مصنوعی، رنگ‌دهنده‌ها، طعم‌دهنده‌ها و سایر افزودنی‌های غذایی هستند. میزان مواد مغذی موجود در نوشابه‌های رژیمی کم یا صفر است.

تاثیرات نوشابه‌ رژیمی بر سلامتی بدن

تاثیر بر کاهش وزن

به دلیل اینکه نوشابه‌ رژیمی فاقد کالری است، تصور اینکه به کاهش وزن کمک می‌کند طبیعی است. برعکس تصور عامه، نوشابه‌های رژیمی از طریق تحریک هورمون‌های گرسنگی در مغز، منجر به افزایش اشتها می‌شوند. نوشابه‌های رژیمی هیچ کالری‌‌ ندارند، بنابراین این واکنش‌ها ممکن است منجر به مصرف بیشتر قند یا غذاهای پرکالری شده و در نتیجه منجر به افزایش وزن شوند.

دیابت و بیماری قلبی

اگرچه نوشابه‌های رژیمی هیچ کالری، قند یا چربی‌ ندارند، اما در چند مطالعه ثابت شده است که با ایجاد دیابت نوع دو مرتبط هستند. نوشابه‌ رژیمی همچنین با افزایش خطر فشار خون بالا و بیماری قلبی مرتبط است. داشتن سبک زندگی غلط نیز اثرات این وضعیت را افزایش می‌دهد.

 ضرر نوشابه رژیمی

بیماری کلیه

خطر ابتلا به بیماری کلیوی در افرادی که زیاد نوشابه، حتی نوع رژیمی آن‌را می‌نوشند، در مقایسه با افرادی که کمتر از یک لیوان در هفته نوشابه‌ رژیمی می‌نوشند، دو برابر بیشتر است. علت آسیب دیدن کلیه در اثر نوشیدن نوشابه، وجود فسفر در آن است. فسفر میزان اسید موجود در کبد را افزایش می‌دهد‌‌.

زایمان زودرس و چاقی کودکان

مطالعات نشان می‌دهد که احتمال زایمان زودرس در خانم‌هایی که هر روز نوشابه‌ رژیمی مصرف می‌کنند، ۱/۴ بار بیشتر از خانم‌های دیگر است. علاوه بر این مصرف نوشیدنی‌های شیرین شده با شیرین‌کنند‌ه‌های مصنوعی هنگام بارداری، با افزایش خطر چاقی مفرط در کودکان همراه است.

پوکی استخوان

نوشابه‌های رژیمی و معمولی منجر به کاهش تراکم و توده‌ استخوان در خانم‌ها می‌شوند. کافئین و فسفر موجود در نوشابه در جذب کلسیم اختلال ایجاد می‌کند.

افسردگی

در مطالعات مشاهده‌ای به این نتیجه رسیده‌اند که افرادی که هر روز نوشابه‌ معمولی یا رژیمی می‌نوشند، با خطر بیشتر ابتلا به افسردگی مواجه هستند.

پوسیدگی دندان

از دیگر مضرات نوشابه‌های رژیمی این است که این نوشیدنی‌ها به دلیل سطح PH اسیدی، منجر به پوسیدگی دندان می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب آیا نوشیدن آب گازدار مضر است؟ را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

موارد تغذیه‌ای که در دوران قاعدگی که باید بدانید!

اگر در طول دوران پریود دچار اسهال یا اختلال در عملکرد روده‌ها شده‌اید، مصرف موز به برطرف‌ش…