کال جنی؛ دره‌ای که نباید تنها به آن سفر کنید!

۵
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
ماجراجویی و کشف رمز و راز، همیشه بشر را به سوی خود کشانده است. نیاز به تجربه چالش‌های هیجان‌انگیز همواره در وجود انسان ها جریان دارد.
دره کال جنی طبس

دره کال جنی طبس دره‌ای پر آب در وسط بیابان داغ طبس  است. شاید با شنیدن نام جن بترسید، اما این منطقه در میان روستاییان به منطقه جن زده معروف است. امروزه این دره به منطقه گردشگری بکر تبدیل شده است. اگر این دره زیبا را بازدید نکنید گویی به طبس سفر نکرده اید. در این سفر از مجله دلتا به دره رازآلود کال‌جنی که در شهر طبس واقع شده، سری می‌زنیم.

دره کال جنی
فقط برخی از انسانها که عاشق ماجراجویی و کشف ناشناخته‌ها هستند دل به دریا زده و به قلب مکان‌های ‌‌‌پر رمز و راز می‌روند. کشف ناشناخته ها، انگیزه راهی‌شدن در جاده‌ها را به همراه می آورد.

چرا کال جنی؟

کال اصطلاحی است که به دره یا مسیر ایجاد شده به وسیله سیلاب‌ها و جریان آب اطلاق می‌شود و جنی برگرفته از محلی‌های این منطقه است که حضور جن‌ها را در این مکان احساس کرده‌اند. این مکان به نام دره جنی نیز شناخته می‌شود.

کال‌جنی در استان خراسان جنوبی قرار دارد. کال‌جنی یا دره جن‌ها، دره‌ای خنک است که در دل پهنه‌ای داغ و تب‌دار، در شمال طبس و در اطراف روستای ازمیغان واقع شده است.

دره کال جنی در طبس

ساختار کال جنی

کال جنی شامل یک کال اصلی و تعدادی کال‌های فرعی است. کال اصلی از نخلستان آغاز شده و به روستای ازمیغان می‌رسد. آب جریان یافته در کال اصلی از چشمه ازمیغان آغاز می‌شود. شگفتی‌های بی‌نظیر و وجود گبرها از همین مکان آغاز می‌شوند.

دره کال جنی طبس در طول هزاران سال در اثر فرسایش و وجود جریان آب بوجود آمده است. مورد جالب توجه در این مکان نسبت به زمین های اطراف، این است که در این بخش آب فراوانی یافت می شود.

صداهای عجیب و غریب این منطقه، به دلیل ساختار خاص این دره است که با وزش باد در میان صخره ها تولید می‌شود.

ساختار کال جنی

دیدنی‌های کال جنی

کال جنی مقصد مناسبی برای کسانی است که دلشان غرق شدن در رمز و راز را می‌خواهد.

وجود تونل‌ها و خانه‌هایی به نام خانه گبرها که در زمان زرتشتیان ساخته شده است از دیگر جذابیت‌های این دره است.

نخلستانی که خودبه‌خود در دل این بیابان روییده نیز از جذابیت‌هایی است که نمی‌توان به راحتی از کنار آن گذشت.

دیدنی‌های کال جنی

تفریحات کال جنی

دره پیمایی در میان فسیل‌های دوکفه ای یا گسل‌ها و آب بازی به همراه دوستان یا خانواده، از تفریحات جذاب کال‌جنی است.

همچنین عکاسی کردن، یکی دیگر از تفریحات لذت‌بخش در این منطقه است که تصاویری زیبا و بی نظیر را برایتان به یادگار می گذارد.

تفریحات کال جنی

نحوه دسترسی به دره کال جنی

پس از جدا شدن از جاده آسفالت و دوراهی استخر شاعر و طی حدود پنج کیلومتر جاده خاکی، به محل دره‌ می‌رسیم.

از دو مسیر می‌توان وارد این دره شد. یکی انتهای جاده خاکی که به واقع ابتدای این دره است و متصل به کوه است و دیگری میانه‌های این جاده خاکی که می‌توان از طریق شکاف ایجاد شده به ‌وسیله فرسایش، به درون آن راه یافت.

پیشنهاد مطالعه: مطلب دره شیرز؛ سرزمین عجایب ایران را بخوانید.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

در این قبیله از هم‌نوعان خود سوپ درست می‌کنند!

در دل جنگل‌های آمازون، جایی میان مرز ونزوئلا و برزیل، یکی از کهن‌ترین قبیله‌های دنیا، قبیل…