چرا قله کوه سردتر است؟

۱
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بعضی افراد فکر می‌کنند چون قله کوه به خوشید نزدیک‌تر است پس باید هوای آنجا گرم‌تر باشد اما اینطور نیست.
دلیل هوای سرد بالای کوه

وقتی درباره کوهستان‌ها صحبت می‌کنیم معمولا هوای سرد و برفی آن‌ها را به یاد می‌آوریم. خوب می‌دانیم که در کوه‌ها هر چه از زمین فاصله می‌گیریم و به قله کوه نزدیک‌تر می‌شویم هوا سردتر می‌شود. از طرف دیگر همیشه شنیده‌ایم که هوای گرم سبک‌تر است و بالا می‌رود. هوای سرد سنگین‌تر است و پایین می‌ماند. اگر این طور است پس چرا هوای بالای کوه‌ها سردتر از دامنه کوه است؟ در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره دلیل هوای سرد بالای کوه صحبت می‌کنیم.

دلیل هوای سرد بالای کوه

چرا هوای بالای کوه سردتر است؟

برای شروع بهتر است زمین را مثل یک بخاری در نظر بگیرید که ما را گرم نگه می‌دارد. وقتی از زمین دور می‌شویم احساس سرما می‌کنیم. چیزی که باعث گرم شدن این بخاری می‌شود نور و گرمایی است که از خورشید دریافت می‌کند و دانشمندان آن را تابش می‌نامند.

نور و گرما از خورشید به سمت زمین می‌آید و به اتمسفر زمین می‌رسد. اتمسفر در نگه داشتن گرمای خورشید چندان خوب عمل نمی‌کند و گرما و نور را از خود عبور می‌دهد.

چرا بالای کوه هوا سردتر است؟

در نهایت گرمای خورشید به زمین برخورد می‌کند و بخصوص در جنگل‌ها و اقیانوس‌ها جذب آن می‌شود. مثلا در زمین‌های پوشیده از برف، بیشتر آن بازتاب پیدا می‌کند و به سمت خورشید برمی‌گردد.

وقتی از زمین فاصله می‌گیریم در واقع از بخاری که ما را گرم نگه می‌دارد یعنی زمین دور می‌شویم.

بنابراین در بالای کوه‌ها هوا آن قدر سرد است که در عرض چند دقیقه می‌تواند ما را دچار سرمازدگی کند. این سرمازدگی عواقب خطرناکی دارد. هوای بالای کوه در نگه داشتن تابش خورشید بسیار بد عمل می‌کند و گرما را مستقیما از خود عبور داده و به سمت زمین می‌فرستد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب موجودات عجیبی که تنها در کف اقیانوس‌ها دیده می‌شوند را بخوانید.

 

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

این موجودات نامیرا رویای بشر را زندگی می‌کنند

در جهان موجوداتی وجود دارند که هیچوقت نمی‌میرند و موجودات دیگری که فرآیند پیری و مرگ در آن…