چرا رنگ ستاره‌ها متفاوت است؟

۱
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
باور این که ستارگان رنگی هستند، برای اکثر مردم دشوار است. چون به ظاهر تمامی ستارگانی که در شب دیده می‌شوند سفید رنگ هستند. به خورشید نگاه کنید! به نظر من خورشید یک ستاره زرد رنگ می‌باشد.

امشب موقع نگاه کردن به آسمان تاریک، به ستاره‌ها دقت کنید. به‌نظر شما ستاره‌‎ها به چه رنگ‎‌هایی دیده می‌‎شوند؟ سفید و درخشان هستند؟ خب کمی دیگر دقت کنید. چندتا هم زرد دیدید؟ بعضی‌‏ها هم انگار نارنجی یا قرمزند؟ ستاره آبی کم‎رنگ هم پیدا کرده‌‎اید؟ خب خب خیلی هم عالی! اصلا نگران نباشید شما خیالاتی نشده‌‎اید اتفاقا چشم‌‎های شما دارد خیلی درست و دقیق می‎‌بیند. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره تفاوت رنگ ستاره ها صحبت خواهیم کرد.

تفاوت رنگ ستاره ها

رنگ ستاره‎‌ها با هم فرق دارند و این یک پدیده واقعی است که ممکن است قبلا هم به آن توجه کرده باشید.

این تفاوت رنگ ستاره‌‎ها به چه چیزی مربوط می‌‏شود؟ چه چیزی باعث می‎‌شود یک ستاره رنگی نزدیک به آبی داشته باشد و دیگری زرد یا نارنجی باشد؟ رنگ ستاره‌‎ها به دمای آن‌‎ها ربط پیدا می‎‌کند.

احتمالا در فیلم‎‌ها یا آزمایش‌‎های مدرسه دیده‌‎اید که وقتی یک تکه آهن را روی آتش می‎‌گیرند، آهن از رنگ تیره کم ‎کم به نارنجی و زرد درمی‌‎آید. اگر این داغ کردن برای طولانی مدت ادامه پیدا کند، رنگش سفید می‌‎شود.

ستارگان آسمان و رنگ های متفاوت آن ها

رابطه دمای ستاره‌ها با رنگ‌ آن‌ها

مشابه این اتفاق درون ستاره‌‎ها رخ می‌دهد. ستاره‌‎های مختلف عناصر متفاوتی در خود دارند.

بیشتر ستاره‌ها از هیدروژن، هلیوم، کربن و فلزات سنگین تشکیل شده‌‎اند. می‏‌دانیم که ستاره‌‎ها این عناصر را در واکنش‎‌ هسته‌‎ای می‌‎سوزانند و با انرژی تولید شده‌‎اش نور و گرما آزاد می‎‌کنند. بسته به این که چه عناصری در ستاره می‎‌سوزد، میزان انرژی آزادشده و حرارتی که تولید می‌‎شود، فرق دارد.

بنابراین میزان دمای ستاره بر رنگ آن هم تاثیر می‌‎گذارد. درست شبیه همان تکه آهن داغ‎ شده.

نکته جالب این جاست که برخلاف تصورتان زرد و نارنجی، رنگ‎‌های مربوط به دما‌های خیلی زیاد نیستند بلکه سفید و آبی نشان‎ دهنده دمای خیلی ‎خیلی زیاد در ستاره‌ها هستند و ستاره‌‎های زرد، نارنجی و قرمز، ستاره‎‌های به نسبت سردتر‎ند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب چرا ستاره‌ها چشمک می‌زنند را بخوانید.

 

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

۵ روش برای بهبود کیفیت هوای خانه در روزهای آلوده

افراد به دلیل آلودگی هوا در معرض خطر سکته قلبی، عفونت‌های تنفسی و سرطان ریه قرار می‌گیرند.…