دستگاهی که ذهن شما را می‌خواند!

۵
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
محققان می‌گویند حین نوشتن حروف، الگوهای محرک آشکاری در مغز پدیدار می‌‌شوند و حتی وقتی دست یارای نوشتن نداشته باشد، تصور امر محرک‌ امکان‌پذیر خواهد بود. اختراع تازه بر همین بنیاد استوار است.
تبدیل امواج مغزی به متن

مدت‌هاست کیبوردهای هوشمندی در دسترس هستند که صوت را به متن تبدیل می‌کنند. کافی است شما دیکته کنید و آن‌ها بنویسند. حالا پژوهشگران دانشگاه استنفورد آمریکا به فناوری جدیدی دست یافته‌اند. پیاده‌کردن افکار. تکنولوژی جدیدی در دست تکوین است که می‌تواند ذهن را بخواند و امواج مغزی را به متن تبدیل کند. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره تبدیل امواج مغزی به متن صحبت خواهیم کرد.

تبدیل امواج مغزی به متن

در یکی از آزمایش‌ها از مرد ۶۵ ساله‌ای که فلج است، خواسته شد مضمون یک نامه و نوشتن آن با دست را تصور کند.

فرد مورد آزمایش، چندین سال قبل بر اثر آسیب نخاعی از گردن به پایین فلج شده و قادر به صحبت نبود اما نوشتن را از کودکی آموخته بود.

الکترودهایی که روی سر این فرد قرار گرفته بود، سیگنال‌های مغزی او را در پردازش با یک برنامه تطبیقی رایانه‌ای، به حروف و جمله تبدیل کردند.

حین نوشتن حروف، الگوهای محرک آشکاری در مغز پدیدار می‌‌شوند. حتی وقتی دست یارای نوشتن نداشته باشد، تصور امر محرک‌ امکان پذیر خواهد بود.

دستگاهی که امواج مغزی را به متن تبدیل می‌ کند

فناوری جدید

اختراع تازه بر همین بنیاد استوار است. تداعی آن چه پیش‌تر الگوهای محرک‌ را ایجاد می‌کرد.

فناوری تازه به کمک افرادی خواهد آمد که به دلیل فلج مغزی، ناتوانی حرکتی و گفتاری دارند و تنها از طریق متن می‌توانند با دیگران‌ارتباط برقرار کنند. آزمایش‌ها نشان داده که سرعت تبدیل فکر به کلمه نیز تابعی خواهد بود از سرعت گردش ذهن فرد مربوطه.

فرد مورد آزمایش در دانشگاه استنفورد موفق شد ۹۰ حرف در دقیقه بنویسد. نتیجه‌ای مطلوب با سرعت بالا؛ تقریبا به اندازه حروفی که افراد غیرمعلول طی یک دقیقه روی تلفن‌‌های هوشمند خود تایپ می‌کنند.

این فناوری البته هنوز در مرحله آزمایشگاهی قرار دارد ولی پژوهش‌گران امیدوارند به زودی آن را روانه بازار کنند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب دستگاه پخش موسیقی که صدا را مستقیم به مغز می‌برد را بخوانید.

 

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

این موجودات نامیرا رویای بشر را زندگی می‌کنند

در جهان موجوداتی وجود دارند که هیچوقت نمی‌میرند و موجودات دیگری که فرآیند پیری و مرگ در آن…