راجع به قانون جدید چک بیشتر بدانید

۷
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اصلاحیه قانون چک آنقدر مترقی است که بسیاری از اقتصاددانان، فعالان نظام بانکی و کارشناسان مسائل اقتصادی، آن را به عنوان یک جهش در اصلاح نظام بانکی می‌دانند.
قوانین جدید چک

یکی از نیازهای امروز در مبادلات تجاری، خرید نسیه و مدت‏ دار است. در کشور ما چک اصلی‌ترین ابزار معامله‌ای است که چنین کارکردی را برای فعالان اقتصادی ایجاد می‏‌کند. طبق آمارهای رسمی کشور، حجم زیادی از تراکنش‌های مالی از طریق چک انجام می‌شود. این امر نشان‌دهنده اهمیت بالای چک به‌ عنوان سهل‌الوصول‌ترین و ارزان‌ترین ابزار معامله مدت‌دار در نظام اقتصادی کشور است. با توجه به تخلفاتی که در این حوزه پیش آمده بود، سیستم بانکی کشور، قوانین جدید چک را ارائه نموده است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

قوانین جدید چک در سامانه صیاد

در این قانون؛ نحوه صدور، دریافت و انتقال چک تغییراتی داشته است. افرادی که مبادلات خود را با چک انجام می‌دهند، تکالیفی برعهده دارند. صادرکننده چک باید مندرجات چک شامل تاریخ سررسید، مبلغ و اطلاعات هویتی ذینفع را علاوه بر اینکه در برگ چک درج می‌کند، در سامانه صیاد نیز ثبت کند. همچنین ذینفع چک نیز هنگام دریافت برگ چک باید مندرجات آن را در سامانه صیاد استعلام و با مندرجات برگ چک تطبیق دهد.

همچنین اشخاصی که قصد انتقال چک را دارند دیگر نیازی به پشت نویسی چک ندارند و باید اطلاعات هویتی ذینفع جدید را در سامانه صیاد ثبت کنند.

انجام این امور از طریق ابزارهای دسترسی به سامانه صیاد شامل اینترنت‌بانک و موبایل‌بانکِ ، برنامه‌های موبایلی حوزه پرداخت و شعب بانک‌های عامل امکان‌پذیر است. همچنین سایر ابزار مورد استفاده برای ارائه خدمات چک به مشتریان شامل مواردی مانند تلفن‌بانک، ابزار پیامکی، کدهای دستوری و غیره نیز در دست بررسی است. این موارد توسط شبکه بانکی اطلاع‌رسانی خواهند شد.

گفتنی است این تغییرات قانونی برای چک‌های جدید با ظاهری متفاوت دیده می‌شود. بر روی این چک‌ها عبارت “کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است”، درج شده تا مشتریان بانکی، این مهم را مدنظر داشته باشند.

همچنین رنگ این چک‌ها نیر بنفش است. لازم به ذکر است چک‌های سابق طبق روال کارسازی می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر، اگر صادر کننده چک فوت کند، تکلیف چیست؟ را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چند نکته مهم که در مورد سهم‌الارث زنان باید بدانید

از آثار حقوقی عقد ازدواج دائم، ارث بردن مرد و زن از یکدیگر بعد از فوت یکی از آنهاست که مبن…