دانستنی‌هایی درباره چگونگی ساخت رنگ‌ها

۴
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
رنگ‌ها اصلی ترین بخش‌های زندگی ما را تشکیل می‌دهند و جلوه‌ای زیبا به هرچیزی می‌بخشند.
نحوه ساخت رنگ ها

انسان‌ها از دوران غارنشینی با استفاده از زغال و… به خلق آثاری روی دیوارها می‌پرداختند. تنها چند قرن است که توانسته‌ایم با رنگ‌ها از جهات مختلف از جمله ساخت رنگ، نحوه تولید رنگ و تاثیرات آن‌ها و… آشنا شویم. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره نحوه ساخت رنگ ها بیشتر صحبت می‌کنیم.

رنگ چیست؟

نیوتن در آزمایشی متوجه شد هنگامی که نور سفید از یک منشور عبور داده می‌شود به رنگ‌های قابل رویت قرمز، آبی و زرد تجزیه می‌شود که آن‌ها را به عنوان رنگ‌های اصلی می‌شناسیم.

رنگ‌های اصلی قرمز و زرد و آبی و ترکیبات آن‌ها

هرکدام از این رنگ‌ها طول موجی منحصر به فرد دارند و قابل تجزیه به رنگ‌های دیگر نیستند. ترکیب نورهای رنگی باعث ایجاد رنگ جدید می‌شود(برای مثال ترکیب نور زرد و قرمز که به رنگ نارنجی تبدیل می‌شود). به این رنگ‌ها ترکیبی می‌گویند. برخی رنگ‌ها نیز مانند زرد و ارغوانی در صورت ترکیب، یکدیگر را خنثی کرده و نور سفید می‌سازند که به آن‌ها نیز مکمل می‌گویند.

تعداد رنگ‌های قابل ساخت رابطه مستقیمی با تعداد رنگ‌های در دسترس دارند. برای مثال پس از ترکیب رنگ‌های اصلی و ایجاد رنگ‌های ثانویه، می‌توان رنگ‌های دیگر مانند خردلی از ترکیب نارنجی و زرد، فیروزه‌ای از ترکیب آبی و سفید و مقداری زرد و… اشاره کرد.

چگونگی ساخت رنگ های مختلف

ساخت رنگ در انواع مختلف

امروزه انواع مختلفی از رنگ‌ها وجود دارند که با هدف زیبایی و محافظت استفاده می‌شوند. نقطه مشترک تمامی رنگ‌ها در استفاده از رنگدانه یا Pigment که در مواد معدنی وجود دارد می‌باشد.

پیگمنت فرار چیست؟

مهم‌ترین نکته نیز در رابطه با رنگدانه‌ها کیفیت و ثبات آن‌هاست. به رنگدانه‌هایی که بی دوام باشند و به مرور زمان یا قرار گرفتن در معرض نور خاصیت خود را از دست دهند «پیگمنت فرّار» می‌گویند. این رنگدانه‌ها پس از مدتی رنگشان به سیاه تغییر می‌کند.

نقطه مشترک تمامی انواع رنگ‌ها در داشتن رنگدانه است

ماده اولیه ساخت رنگ‌ها، سنگ‌های معدنی حاوی رنگدانه هستند که با تبدیل شدن به پودر در یک سیال (مایع مناسب) ترکیب می‌شوند تا پوششی محافظتی و جلوه‌ای زیبا به اشیا یا محیط ببخشند.

در گذشته از شیره درختان، آب قند، عسل یا برخی روغن‌های گیاهی به عنوان سیال طبیعی استفاده می‌کردند و با مخلوط کردن این سیال و پودر رنگی به تولید رنگ می‌پرداختند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب مغز ما چگونه زیبایی را درک می‌کند را بخوانید.

 

 

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چرا برنج ژاپنی‌ها را چاق نمی‌کند!

این یک سوال بسیار رایج است. اگر کربوهیدرات عاملی برای چاقی می‌شود، پس چرا ژاپنی ها چاق نمی…