لنز هوشمندی که علائم حیاتی بدن را اندازه می‌گیرد!

۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
هنگامی که از لنزهای تماسی استفاده می‌کنیم انتظار داریم بینایی ما بهبود یابد اما شاید بتوان با این لنزها علائم حیاتی بدن را نیز بررسی کرد.
لنز هوشمند چشم

براساس مقاله‌ جدیدی که منتشر شده است، لنز شفاف جدیدی که با موفقیت بر روی چندین داوطلب آزمایش شده است می‌تواند فشار داخل چشم را در زمان واقعی اندازه‌گیری کند. چشمان ۱۰ داوطلبی که آن را آزمایش کردند هیچ التهابی نشان ندادند. این دستگاه می‌تواند فواید مهمی برای افرادی که از گلوکوم (آب سیاه) رنج می‌برند، داشته باشد. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره کاربرد این لنز هوشمند چشم صحبت خواهیم کرد.

لنز تماسی هوشمند، علائم اصلی گلوکوم را تشخیص می‌دهد

هنگامی که این دستگاه بر روی ۱۰ داوطلب آزمایش شد کاملا ایمن بود و هیچ التهابی ایجاد نکرد. این دستگاه می‌تواند علائم حیاتی مانند ضربان قلب، دمای بدن و همچنین غلظت گلوکز، الکل و اسید لاکتیک را در مایعات بدن مثل عرق، اشک و بزاق اندازه‌گیری کند. اندازه‌گیری مداوم این موارد در تشخیص طیف وسیعی از بیماری‌ها اهمیت دارد. از نظر پزشکی چشم‌ها گزینه‌ مناسبی برای اندازه‌گیری این علائم حیاتی هستند. این فناوری می‌تواند به تشخیص چندین بیماری کمک کند. در حال حاضر مطالعات بر روی تشخیص گلوکوم متمرکز است.

گلوکوم یا آب سیاه، نوعی اختلال بینایی است که می‌تواند منجر به از دست رفتن همیشگی بینایی شود. دانشمندان معتقدند که فشار چشم، تنها عامل خطری است که می‌توان آن را کنترل کرد. این بدان معناست که تنها راه درمان کلوگوم کاهش فشار چشم است.

به طور معمول اندازه‌گیری فشار چشم به روش‌های گوناگونی انجام می‌گیرد. در این روش‌ها شرایط بالینی فرد مورد بررسی قرار نمی‌گیرد. لنز تماسی چشم

طراحی لنزهای تماسی جدید با چالش‌های زیادی روبه‌روست

  •  حسگرهایی که درون‌ لنزها قرا می‌گیرند، از فلزات و یا مواد نیمه‌هادی هستند که قابلیت تشخیص تغییرشکل لنز را ندارند.
  • مدارهای پیچیده‌ای برای تقویت حسگرهای زیستی مورد نیاز است. مواد الکترونیکی سخت، می‌توانند دید انسان را مسدود کنند و حتی باعث آسیب به قرنیه و پلک چشم شوند.
  • اندازه‌گیری سیگنال‌های زیستی به دست آمده از لنز، نیازمند تجهیزات بزرگی است که می‌تواند دامنه حرکتی فرد را محدود به خانه و مرکز درمانی کند.

هنوز زود است که این لنزهای هوشمند تبدیل به ابزار مناسبی برای تشخیص گلوکوم شوند اما این تحقیق قابل ستایش است. این لنزها می‌توانند روشی جدید و بدون عارضه برای تشخیص، نظارت و درمان بیماری‌هایی مثل گلوکوم باشند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب عوارض استفاده طولانی مدت از لنز چشم را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

آیا می‌دانید غذایی که می‌خورید ژنتیک شما را تغییر می‌دهد؟

ارتباط بین غذا و ژن ها ممکن است بر سلامتی، فیزیولوژی و طول عمر شما اثر بگذارد. با مجله دلت…