همه چیز درباره پاندا

۴
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
پاندا از گونه‌های نادر خرس با ظاهر منحصر به فرد و دوست داشتنی است که بومی کشور چین بوده است. پاندا در حال حاضر در کوه‌های مرکزی و غربی چین زندگی می‌کند.
خصوصیات جالب پانداها

پاندا برخلاف اکثر خرس‌ها خواب زمستانی ندارد و بچه‌های بسیار کوچکی به دنیا می‌آورد. پاندا با رژیم غذایی تا حد زیادی گیاهی به حیات خود ادامه می‌دهد. خرس‌های پاندا حیواناتی خجالتی هستند. پانداها اگرچه هرگز به محدوده زندگی انسان‌ها پا نمی گذارند اما به مرور زمان زیست‌گاه‌های آن‌ها توسط بشر نابوده شده و به همین دلیل در معرض خطر انقراض قرار گرفته‌اند. در این مطلب از مجله دلتا قصد داریم با خصوصیات جالب پانداها آشنا شویم. با ما همراه شوید.

مشخصات ظاهری پاندا

پاندا از انواع خرس با اندازه متوسط تا بزرگ است. قد آن معمولا بین ۱.۲ تا ۱.۵ متر و وزنش بین ۷۵ تا ۱۳۵ کیلوگرم می‌باشد.

پانداها مانند سایر خرس‌ها سر بزرگ، دم کوتاه و یک پوزه بلند با بینی بزرگ دارند. پانداها از حس بویایی خوبی برخوردار هستند.

خز ضخیم این حیوان به رنگ سفید مایل به کرم است. لکه‌های سیاه رنگ بزرگی روی دست‌ها، پاها، شانه، گوش، بینی و اطراف چشم های کوچکش وجود دارد که ظاهر متفاوتی به آن بخشیده است.

از آن جا که پانداها اغلب اوقات بامبو می‌خورند فیزیک بدن‌شان برای تغذیه راحت‌تر تکامل یافته است. مثلا استخوان مچ دست‌های پاندا که تا اندازه‌ای شبیه انگشت شست عمل می‌کند بزرگ شده و به پاندا اجازه می‌دهد تا ساقه‌های بامبو را چنگ بزند.

این خرس منحصر به فرد، فک‌های بزرگ با عضلات قوی و دندان‌های آسیاب مسطح دارد که به او کمک می‌کند تا به راحتی ساقه و برگ‌های بامبو را خرد کرده و مواد مغذی موجود در آن‌ها را استخراج کند.

دانستنی های پاندا

خصوصیات رفتاری پاندا

پانداها تمایلی به زندگی گروهی ندارند و تنها زندگی می‌کنند. این حیوان با ترشحات غدد بویایی و خراشیدن درختان، محدوده خود را مشخص می‌کند.

پانداها حدود ۱۲ تا ۱۵ ساعت از روز خود را صرف جویدن بامبو می کنند. آن‌ها هنگام غذا خوردن طوری می‌نشینند که بتوانند با پنجه‌های جلویی خود به گیاهان چنگ زده و آن‌ها را جدا کنند. با اینکه این حیوان بیشتر اوقات روزش را مشغول خوردن و خوابیدن است اما در کوه‌نوردی مهارت خاصی دارد.

محل زندگی پاندا

در گذشته پانداها در سراسر زمین‌های اطراف رودخانه یانگ تسه زندگی می‌کردند. با افزایش فعالیت‌های انسانی، به سمت نواحی بلند کوه‌ها نقل مکان کردند. در حال حاضر در شش رشته کوه مختلف چین مرکزی و غربی، در جنگل های بلند با ارتفاع ۱۵۰۰ تا ۴۰۰۰ متری سکونت دارند. این جنگل‌های مرتفع، خنک، ابری و مرطوب هستند. در این جنگل‌ها عموما بارندگی‌های زیادی رخ می‌دهد.

دشمن پاندا

پاندا در بزرگسالی به دلیل جثه بزرگ و زیستگاه منحصر به فردش یعنی جنگل‌های سرد و پر از بامبو، هیچ گونه شکارچی ندارد.

توله خرس‌ها تا حداقل یک سالگی به مراقبت نیاز دارند. ممکن است توله خرس‌ها در این مدت توسط شکارچیان بزرگی همچون پلنگ یا پرندگان شکار شوند. انسان‌ها به دلیل شکار پاندا و از بین بردن زیستگاه‌های مناسب، بزرگ‌ترین تهدید برای این حیوان محسوب می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب آیا خواب رازهای ما را افشا می‌کند را بخوانید.

 

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

۸ تغییری که فقط آدم‌های خاص تجربه می‌کنند!

تصور نکنید هر جای عالم هستی که پا بگذارید، بدن شما به شکل فعلی خواهد بود. در این مطلب هشت …