آیا به خانه‌های خالی مالیات تعلق می‌گیرد؟

۷
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
با توجه به قانون مالیات ها‌ی مستقیم که برای خانه‌های خالی از سکنه در نظر گرفته شده است افراد ملزم هستند اطلاعات ملکی خود را در سامانه‌ای مشخص ثبت کنند.
قانون مالیات‌های مستقیم

سرانجام مالیات بر خانه‌های خالی با فراز و فرودهای بسیار در سال ۹۹ به قانون تبدیل شد و به مرحله اجرا رسید. در مرداد ۱۴۰۰ اولین مالیات از خانه‌های خالی دریافت می‌شود. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی موادی از قانون مالیات‌های مستقیم بر خانه های خالی از سکنه، پرداخته می‌شود‌.

قانون مالیات 1400

قانون مالیات‌های مستقیم برای خانه های خالی

بر اساس قانون اصلاح موادی از قانون مالیات‌های مستقیم مصوب آذرماه سال ۹۹، هر واحد مسکونی واقع در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر اگر در هر ۱۲۰ روز ساکن یا کاربر نداشته باشد، به عنوان خانه خالی شناسایی می‌شود. در نهایت به آن خانه به ازای هرماه بیش از زمان مذکور(۱۲۰ روز ) مالیات تعلق می‌گیرد.

چگونگی شناسایی واحدهای مسکونی خالی از سکنه

با توجه به محتوای داده‌ها و اطلاعاتی که از سایر دستگاه‌ها گرفته می‌شود پروفایل املاک مالکین و املاک موجود در سطح کشور به دست می آید که از این طریق واحدهای دارای سکنه و خالی از سکنه مشخص می‌شوند.

مالکان واحدهای مسکونی تمام کشور موظفند اطلاعات املاک تحت تملک خود را با تعیین نوع بهره برداری، حداکثر مدت ۲ ماه پس از انتشار دستورالعمل مربوطه، در سامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت کنند. پس از پایان مهلت خوداظهاری موضوع تبصره (۱) این ماده، دستگاه‌های اجرایی مکلفند خدمات ذیل را فقط با اخذ کدملی و براساس کدپستی یا شرح نشانی درج شده مربوط به اقامتگاه اصلی آنان در سامانه املاک و اسکان کشور ارائه کنند.

  • افتتاح حساب بانکی و صدور دسته چک
  • خدمات ناشی از اعمال سیاست های حمایتی، یارانه ای و کمک معیشتی
  • تعویض پلاک خودرو
  • فروش انشعاب آب، برق، تلفن و گازطبیعی
  • ارسال اسناد و مدارک مانند گواهینامه، گذرنامه، مدارک خودرو، اخطاریه، ابلاغیه
  • ثبت نام مدارس در منطقه محل اقامت
  • استحقاق دریافت خوابگاه دانشجویی

عدم ثبت اطلاعات در سامانه ملی املاک

از تاریخ ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ ثبت اطلاعات واحد مسکونی در سامانه ملی املاک و اسکان آغاز شده است و در صورت عدم ثبت اطلاعات، مردم  حداقل از پانزده خدمت اجتماعی محروم خواهند شد. همچنین مطابق قانون مالیات‌های مستقیم قانونگذار برای افرادی که اطلاعات خود را غلط، نیمه تمام یا پراکنده ثبت کنند جرائمی در نظر گرفته است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب سهم الارث هایی که نمی‌دانستید را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

مجازات نگهداری از سگ در آپارتمان چیست؟

این روزها حضور حیواناتی مثل سگ و گربه در خانه‌ها و آپارتمان‌ها مرسوم شده است. با این وجود …