سالم‌ ترین نان ایرانی

۱۸
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سالم ترین نان یعنی نانی که با مصرف آن دیگر نگرانی از تشدید و یا ایجاد مشکلات سلامتی از جمله اضافه وزن و یا مشکلات معده وجود نداشته باشد.
سالم ترین نان

نان عضو همیشه حاضر در سفره ایرانیان است. متداول‌ترین انواع نان‌های مصرفی در ایران شامل نان بربری، سنگک، لواش و تافتون است. نان‌ها با توجه به شرایط بدنی فرد، می‌توانند اثرات متفاوتی در او ایجاد کنند. یعنی در واقع، مواد تشکیل دهنده‌ نان‌ها در کیفیت آن‌ها نقش بسیار مهمی دارند. با مجله دلتا در شناخت سالم ترین نان همراه باشید.

ارزش غذایی نان

مهمترین ارزش غذایی نان‌ها بر مبنای میزان سبوس آنهاست. بطوری‌ که نان اگر حاوی سبوس باشد به مراتب اثرات مثبت آن بر سلامتی خیلی بیشتر از نان‌های فاقد سبوس است.  نان‌های فاقد سبوس ارزش غذایی کمی دارند و بطور بالقوه می‌توانند موجب چاقی، یبوست، انواع مشکلات معده و روده و ریفلاکس شوند. البته افزودن برخی از مواد مانند کنجد و سیاه دانه، به ارزش غذایی تمامی نان‌ها می‌افزاید. اگر مصرف نان خیلی زیاد باشد به دلیل مقدار زیاد نشاسته‌ آن حتی با وجود سبوس، می‌تواند اثرات چاق کننده قابل توجهی بدنبال داشته باشد.

بهترین نان

مقایسه ارزش غذایی نان‌ها

نان سنگک

این نان روی سنگ‌های داغ تهیه می‌شود و تنها نان سنتی است که با شعله نیمه مستقیم طبخ می‌شود. نان سنگک به دلیل داشتن سبوس کافی و شرایط مناسب طبخ آن، سالم ترین نان برای مصرف است.

نان بربری

این نان که معمولا با ظاهری بیضی در دسترس قرار می‌گیرد، به دلیل مواد تشکیل دهنده و شرایط پخت، سریعا تازگی خود را از دست می‌دهد. نان بربری از نظر ارزش غذایی و میزان سبوس در مرتبه دوم قرار می‌گیرد.

نان تافتون

نانی با شکل مدور، که از لحاظ ضخامت کمتر از نان بربری و سنگک است و به همین جهت دیرتر تازگی خود را از دست می‌دهد. از نظر ارزش غذایی نان تافتون و نان بربری در یک مرتبه قرار می‌گیرند و ارزش غذایی تقریبا یکسانی دارند.

نان لواش

از لحاظ ضخامت، بسیار نازک است و به همین دلیل می‌توان مدت زمان بیشتری آن را نگهداری کرد. اما از لحاظ ارزش غذایی در حد بسیار پایینی قرار دارد و در رده بندی بهترین نان، در مرتبه پایین‌ترین قرار دارد و فاقد سبوس است.

 

پیشنهاد مطالعه: مطلب هضم سریع غذا با چند راهکار ساده را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

تمام خواص پیاز را با این ترفندها نصیب خودتان کنید

مجله دلتا در این مطلب به بررسی بهترین روش های استفاده پیاز برای درمان‌های طبیعی و بهره برد…