تاثیر کرونا بر قلب

۲۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ابتلا به کرونا یک حمله‌ چند جانبه را به بدن تحمیل می‌کند. دستگاه تنفس تنها بخش در معرض آسیب در رویارویی با کرونا نیست. این ویروس به گونه‌ای در بدن انتشار می‌یابد که کار قسمت‌های دیگر بدن را نیز مختل می‌کند.
تاثیر کرونا بر قلب

بر اساس نظر متخصصان حوزه سلامت، یکی از عوارض ابتلا به کرونا مشکلات قلبی و عروقی است. درگیری قلب و عروق در مبتلایان به کرونا تنها در افرادی که از قبل بیماری قلبی داشته‌اند اتفاق نمی‌افتد. درست است که ابتلای پیشین به بیماری قلبی این مشکلات را درصورت ابتلا به کرونا تشدید می‌کند اما لزوما نیاز به وجود بیماری‌ زمینه‌ای نیست. در شناخت تاثیر کرونا بر قلب با این مطلب از مجله دلتا همراه باشید.

عوارض کرونا

کرونا چه بلایی سر قلب می‌آورد؟

تحقیقات نشان می‌دهد ویروس کرونا علاوه بر درگیری شدید دستگاه تنفس و ریه‌ها، روی قلب و عروق هم تاثیر دارد. ویروس کرونا در سیستم قلب و عروق، سیستم انعقادی بدن را فعال کرده و باعث ایجاد لخته خون در رگ‌های بدن می شود. به این ترتیب حرکت خون به سمت ریه‌ها دچار اختلال شده و توانایی انتقال اکسیژن در خون کاهش می‌یابد. این حالت گاهی اوقات می‌تواند کشنده باشد.

ویروس تاج دار کرونا با حمله به عروق، باعث تحریک و التهاب در رگ‌ها می‌شود. این التهاب در مرحله بعد باعث آسیب رسیدن به قلب و عروق شده و بدن را در معرض آسیب قلبی قرار می‌دهد. کرونا سیستم‌ تنفسی، قلب و عروق، چشایی، بویایی و گوارش را درگیر می‌کند.

میزان درگیری قلب در کرونا

براساس تازه ترین تحقیقات، بیش از ۱۴ درصد از بیمارانی که به دلیل عفونت کرونا در بیمارستان بستری می شوند به عوارض قلبی ناشی از این بیماری مبتلا می شوند. حدود ۱۰ درصد از بیماران کرونایی که از پیش به مشکلات قلبی عروقی مبتلا بوده‌اند یا افرادی که بعد از ابتلا به کرونا به مشکلات قلبی مبتلا شده‌اند، جان خود را از دست داده‌اند.

بیشتر رعایت کنید

با توجه به تغییر رفتا‌‌رها و واکنش‌های ویروس کرونا، لازم است با دقت بیشتری دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنید. از جمع‌های خانوادگی به شدت پرهیز کنید زیرا در این جمع‌ها کسی ماسک نمی زند و احتمال انتقال ویروس بسیار بالا است. افرادی که دچار تنگی نفس، سرفه و تب می شوند باید ابتلا به کرونا را در خود جدی بگیرند و به مراکز درمانی مراجعه کنند. برخی افراد بدون علامت و بصورت خفیف دچار این بیماری می شوند که لازم است خود را قرنطینه کرده و اصول بهداشتی را رعایت کنند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب ریزش مو، یکی از علائم طولانی مدت کرونا را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

تمام خواص پیاز را با این ترفندها نصیب خودتان کنید

مجله دلتا در این مطلب به بررسی بهترین روش های استفاده پیاز برای درمان‌های طبیعی و بهره برد…