تشخیص بیماری‌ها از روی تغییرات ناخن

۹
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دست­‌ها و ناخن­‌های دست، عضوی مظلوم در بدن ما هستند که اغلب فرصت رسیدگی به آن­ها نیست. به طوری که در مقابل بسیاری از مشکلات ناخن بی‌تفاوت هستیم و از کنار آن راحت می‌گذریم. غافل از آنکه شاید حتی کوچک‌ترین مشکل در نظر ما، حادترین مشکل را در بدن ایجاد کند.
تغییرات ناخن

علائمی که روی ناخن‌ها ظاهر می‌شوند، ممکن است نشانه بیماری‌ها باشند. وجود لکه سفید یا  قرمز و یا وجود برجستگی یا در کل تغییرات ناخن می‌تواند زنگ خطر وجود یک بیماری باشد. گاهی مشکلات کبدی، قلبی و یا ریوی روی ناخن‌ها هم نمود پیدا می‌کنند. بیایید ببینیم ناخن‌های ما چه رازهایی را با خود دارند. با این مطلب از مجله دلتا همراه باشید.

بیماری ناخن

ناخن‌های رنگ پریده

اگر ناخن‌ شما رنگ طبیعی ندارد و حالت رنگ رفته و یا کمرنگ پیدا کرده‌ است، می‌تواند علامت یک بیماری جدی باشد.بیماری‌هایی مثل:

 • آنمی (کم‌خونی)
 • بیماری احتقانی قلب
 • بیماری کبدی
 • سوء تغذیه

لکه‌های سفید روی ناخن

اگر روی ناخن‌هایتان لکه‌های سفید با حاشیه تیره‌تر مشاهده کردید، می‌تواند نشانه مشکلات کبدی از جمله هپاتیت باشد. معمولا همراه با این تغییرات ناخن انگشتان هم حالت زردی پیدا می‌کنند.

 زرد شدن ناخن‌ها

یکی از شایع‌ترین علل زرد شدن ناخن‌ها عفونت‌های قارچی است. به تدریج که عفونت شدیدتر می‌شود، قسمت بالای ناخن حالت جمع شدگی پیدا می‌کند و ناخن‌ها ضخیم شده و خرد می‌شوند.

کبود شدن ناخن‌ها

زمانی که ناخن‌ها کبود می‌شوند ممکن است به این علت باشد که سلول‌های بدن شما به اندازه کافی اکسیژن دریافت نمی‌کنند. این وضعیت ممکن است نشانگر یک بیماری ریوی مثل آسم یا تنگی نفس باشد. کبود شدن ناخن طی عمل جراحی نیز، نشان‌دهنده کمبود اکسیژن و اختلال در اکسیژن رسانی در بدن بیمار است.

ناصاف شدن سطح ناخن

اگر سطح ناخن حالت ناصاف پیدا کند و روی آن فرورفتگی‌های ریز ایجاد شود، علامت پسوریازیس (نوعی بیماری پوستی) زودرس و یا التهاب مفصلی است. در این شرایط اغلب ناخن بی‌رنگ می‌شود و پوست زیر ناخن رنگ قرمز و قهوه‌ای پیدا می‌کند.

لایه لایه شدن ناخن‌ها

خشک و شکننده شدن ناخن‌ها که اغلب ترک می‌خورد و یا لایه لایه می‌شود، می‌تواند نشانه بیماری‌ تیروئید باشد. اگر لایه لایه شدن همراه با تغییر رنگ ناخن به زرد کم رنگ باشد، می‌تواند نشانه عفونت قارچی هم باشد.

ایجاد نوارهای تیره در زیر ناخن

اگر متوجه ایجاد نوارهای تیره رنگ در زیر ناخن خود شدید باید فورا به آن رسیدگی کنید. زیرا گاهی اوقات بروز این نوار تیره می‌تواند نشانه بروز سرطان پوست (ملانوما) باشد. ملانوما بدخیم‌ترین نوع سرطان پوست است.

بیماری ناخن

ناخن جویدن

جویدن ناخن‌ها تنها می‌تواند یک عادت قدیمی باشد. اما در برخی موارد علامت یک اضطراب پایدار است که باید مورد درمان قرار گیرد. معمولا افرادی که دچار اختلال وسواس هستند مبادرت به جویدن ناخن خود می‌کنند.

ناخن‌ها تنها بخشی از یک پازل هستند

هر چند تغییرات ناخن‌ می‌تواند نشانه یک بیماری باشد اما به ندرت اولین علامت یک بیماری محسوب می‌شود. بسیاری از تغییرات غیر عادی ناخن‌ها بدون ضرر هستند. لزوما همه کسانی که لکه‌های سفید روی ناخن خود دارند دچار هپاتیت نیستند. اگر وضعیت ناخن‌هایتان شما را نگران کرده است حتما با پزشک خود مشورت کنید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب ۷ درمان برای شکنندگی ناخن را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
 • مضرات خوردن مرتب همبرگر

  به این ۵ دلیل به همبرگر لب نزنید

  همبرگر می‌تواند یک غذای جذاب برای یک ناهار سریع یا یک شام غیررسمی باشد. با مجله دلتا همراه…
 • مواد غذایی مفید برای گرد و غبار

  وقت گرد و غبار چه بخوریم و چه نخوریم؟

  ذرات گرد و غبار می‌توانند علاوه بر تحریک زایی، آلرژی‌زا‌ نیز باشند. با مجله دلتا همراه شوی…
 • فیستول چیست

  فیستول چیست؟

  در ادامه به شما خواهیم گفت فیستول چیست؟ چه علت و علائمی دارد و به بررسی بیشتر این بیماری م…
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

به این ۵ دلیل به همبرگر لب نزنید

همبرگر می‌تواند یک غذای جذاب برای یک ناهار سریع یا یک شام غیررسمی باشد. با مجله دلتا همراه…