این کوه هر ۳۰ سال یک‌بار تخم‌ می‌گذارد!

۵
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
صخره‌ای عجیب و غریب در چین وجود دارد که هر ۳۰ سال یکبار روی دامنه آن سنگ‌هایی به شکل تخم‌مرغ رشد کرده و بیرون می‌ریزد.
صخره تخم گذار

اگر تا به حال در مورد کوهی که تخم‌مرغ می‌گذارد چیزی نشنیده‌اید، پس حتماً چیزی هم از صخره‌های مرموز و جالب «چان دا یا » در چین نشنیده‌اید. این صخره‌ها هر ۳۰ سال سنگ‌هایی به شکل تخم‌مرغ بیرون می‌دهند! مردمان محلی لقب صخره تخم گذار را به آن داده‌اند. با مجله دلتا همراه باشید.

صخره‌ مرموز چان دا یا، صخره تخم گذار

این کوه در استان گوئیژو در چین قرار گرفته است. این صخره مدت‌هاست که جغرافی‌دانان و زمین‌شناسان را دچار سردرگمی کرده است. این صخره‌ها ظاهرشان صاف نیست و سنگ‌های گرد و بیضی شکل و شبیه به تخم‌مرغ از سطح آن‌ها بیرون زده است. این سنگ‌های تخم‌مرغ شکل به مرور بیرون می‌آیند. در نهایت هم کاملاً‌ از صخره بیرون می‌افتند. طبق گفته‌های مردم بومی این منطقه،‌ حدود ۳۰ سال طول می‌کشد تا این سنگ‌ها از صخره کاملاً‌ جدا شوند.
صخره‌ مرموز چان دا یا، صخره تخم گذار

چرا این صخره تخم می‌گذارد؟

این رخداد که سنگ‌هایی از دل صخره بیرون بیایند و این روند تکرار شود، واقعاً‌ عجیب است! بنابراین جغرافی‌دانانی که علاقه‌مند به یافتن پاسخی برای آن بودند، مجبور بوده اند به این منطقه کوهستانی و تقریباً‌ ناشناخته سفر کنند. بررسی‌های آن‌ها به این نتیجه رسید که اگرچه اکثر بخش‌های این کوه از سنگ‌های سخت تشکیل شده است، اما این بخش از آن از سنگ‌های آهکی نرم‌تر شکل یافته است. این سنگ‌های آهکی در مقابل فرسایش به راحتی تسلیم می‌شوند.
از سوی دیگر، سنگ‌های تخم مرغی؛ جنس خیلی سفت و سخت‌تری دارند. این تفاوت باعث می‌شود که این سنگ‌ها به مرور زمان راه خود را به بیرون باز کنند. با این حال،‌ هنوز کسی توضیحی مبنی بر چرایی شکل بیضی و دایره این سنگ‌ها نداده است. همچنین اینکه چگونه این بخش که در زمان زمین شناختی کامبرین ایجاد شده، همچنان پابرجا مانده، هنوز مشخص نیست.
صخره تخم گذار در چین

سرنوشت تخم‌مرغ‌های صخره تخم گذار چه می‌شود؟

مردم این منطقه برای نسل‌ها است که این سنگ‌ها را می‌شناسند. برخی از آن‌ها مدام به این منطقه می‌آیند تا چیزی را لمس کنند که آن را «تخم مرغ خدایان» می‌نامند. بر اساس اطلاعاتی که از سال ۲۰۰۵ موجود است، تقریباً‌ تمامی هر ۱۲۵ خانواده‌ای که در این منطقه زندگی می‌کنند یکی از این سنگ‌های تخم مرغی را در خانه دارد. آن‌ها معتقدند که این سنگ‌ها برای آن‌ها شانس می‌آورد. تعداد سنگ های  زیاد دیگری هم در مجموعه روستا نگهداری می‌شوند.
سرنوشت تخم‌مرغ‌های صخره تخم گذار چه می‌شود؟

سنگ‌های تخم‌مرغی، جاذبه جدید چین

در سال‌های اخیر همین سنگ‌ها تبدیل به یک جاذبه گردشگری شده‌اند. مردم برای بازدید از آن‌ها به این منطقه می‌آیند. نکته جالب‌تر اینکه خیلی از آن‌ها از حالا پیش فروش شده‌اند تا وقتی افتادند به فرد خاصی برسند. ناگفته نماند که امروزه فقط ۷۰ سنگ وجود دارد. برخی از سنگ‌هایی که در آستانه جدا شدن از صخره هستند هم توسط افراد سودجو دزدیده می‌شوند.
پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با دیگر جاذبه‌های جهانگردی، سفر به نروژ از شما یک انسان مهربان‌تر می‌سازد! را در مجله گردشگری دلتا مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

عجیب‌ترین رستوران‌های دنیا، جاذبه گردشگری متفاوت

رستوران رفتن یکی از تفریحات جذابی است که می‌توانید در سفر تجربه کنید. اگر از رستوران‌های ع…