پایان دادن به بحران آب با استفاده از نور خورشید

۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بحران آب در ایران سلسله چالش‌ها و مشکلات ناشی از کمبود آب و استفاده نادرست از منابع آب است.
پایان دادن به بحران آب

محققان موسسه «یونیسا» به راهکار مقرون به صرفه‌ و جدیدی دست یافته‌اند که می‌تواند با استفاده از نور خورشید آب آشامیدنی موردنیاز میلیون‌ها نفر را که از بحران آب رنج می‌برند‌، تامین کند. در این مطلب از مجله دلتا درباره پایان دادن به بحران آب با استفاده از نورخورشید صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

مشکل کمبود آب

مشکل کمبود آب

محققان استرالیایی یونیسا فرآیند جدید و امیدوارکننده‌ای را توسعه داده‌اند که می‌تواند مشکل کمبود آب آشامیدنی میلیون‌ها نفر را روی کره زمین برطرف کند.

در این فرآیند با روش تبخیر خورشیدی، از آب شور یا آب آلوده، آب شیرین و قابل شرب استخراج می‌شود. طی سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به استفاده از روش تبخیر خورشیدی برای تولید آب آشامیدنی شده است. روش‌های قبلی اکثرا ناکارآمد بوده‌اند. با این وجود، فناوری توسعه یافته توسط این موسسه توانسته بر مشکلات قبلی فائق آید و با هزینه پایین بتواند این فرآیند را اجرایی کند.

در قلب سیستم توسعه یافته، ساختار فوتوترمال بسیار کارآمدی قرار دارد که روی سطح آب قرار می‌گیرد و نور خورشید را به گرما تبدیل می‌کند. سپس این انرژی را دقیقا روی سطح متمرکز می‌کند تا بالاترین سطح مایع به سرعت تبخیر شود.

در مطالعات قبلی، معمولا مشکلاتی همچون هدر رفتن انرژی، عبور گرما از آب منبع و پراکنده شدن آن در هوا وجود داشت. در فرآیند جدید این مشکلات به حداقل رسیده‌اند.

بحران کمبود آب در جهان موضوع بسیار مهمی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. میلیون‌ها نفر در سراسر جهان و در موقعیت‌های جغرافیایی مختلف از بحران کم‌آبی و کمبود آب آشامیدنی رنج می‌برند.

کمتر از سه درصد آب جهان، قابل شرب است. تغییرات آب و هوایی، آلودگی و تغییر الگوی جمعیت در بسیاری از مناطق کره زمین باعث شده مردم اکثر نقاط جهان با کمبود آب آشامیدنی مواجه باشند.

 

پیشنهاد مطالعه: مطلب کهکشانی در حال مرگ را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

تاثیر عجیب چاقی در زنده ماندن بیماران مبتلا به سرطان!

پژوهش جدیدی نشان می‌دهد که بیماران چاق مبتلا به نوع پیشرفته‌ای از سرطان پروستات، بیشتر از …