حقایق جالب درباره سیاره سرخ

۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
درست همانند زمین، مریخ نیز دو قطب پوشیده از یخ دارد. یخ‌های قطب شمال مریخ دارای ضخامتی در حدود 2 مایل بوده و پهنه آن‌ها کمی بیشتر از ایالت تگزاس آمریکا است.
حقایقی شگفت انگیز در خصوص مریخ

مریخ چهارمین سیاره در سامانه خورشیدی است که در مداری طولانی‌تر از زمین و با سرعتی کمتر از زمین حرکت می‌کند. این سیاره نصف زمین قطر دارد. مساحت سطح آن برابر با مساحت خشکی‌های روی زمین است. سیاره سرخ همانند زمین، یخ‌های قطبی، دره‌های عمیق، کوه، غبار، طوفان و فصل دارد. در این مطلب از مجله دلتا درباره حقایقی شگفت انگیز در خصوص مریخ صحبت خواهیم کرد.

حقایقی شگفت انگیز در خصوص مریخ

شما روی مریخ احساس سبکی خواهید کرد!

اگر بشر روی مریخ پا بگذارد، احساس سبکی زیادی خواهد کرد. سیاره سرخ از زمین کوچکتر است. جاذبه سطحی کمتری نسبت به زمین، جایی که آن را خانه می‌نامیم دارد. شما روی سطح مریخ به میزان ۶۲٫۵ درصد جاذبه کمتری را نسبت به مقداری که در زمین به آن عادت دارید، تجربه خواهید کرد. بنابراین اگر شما روی زمین ۵۰ کیلوگرم وزن داشته باشید، روی مریخ فقط ۱۹ کیلوگرم وزن خواهید داشت.

مریخ بلندترین کوه‌ها را در بین سیارات منظومه شمسی داراست!

کوه المپوس واقع در سیاره همسایه ما (مریخ) که از آتشفشان‌های سپری نیز تشکیل شده، تقریبا ارتفاعی به انداره سه برابر کوه اورست دارد. این کوه نزدیک به ۲۲ کیلومتر ارتفاع و قطری در حدود ۶۰۰ کیلومتر دارد. این مساحت تقریبا به اندازه مساحت مرکزی فرانسه است. البته دانشمندان بر این عقیده اند که ممکن است این آتشفشان هنوز هم فعال باشد.

 چه کسی مریخ را کشف کرد؟

از آنجا که دیدن مریخ با چشم غیر مسلح برای هزاران سال امکان پذیر بوده، تقریبا ناممکن است که بگوییم چه کسی اولین کاشف مریخ بوده است.

در سال ۱۶۰۹ گالیلئو گالیله اخترشناس ایتالیایی مریخ را با یک تلسکوپ اولیه رویت کرد تا عنوان پدر مشاهدات نجومی را به خود اختصاص دهد. اخترشناس آلمانی کریستین هایگنز با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته در سال ۱۶۵۹ تصویری از مریخ را ترسیم کرد.

حقایقی درباره مریخ

 یک سال مریخی

یک سال مریخی برابر ۶۸۷ روز زمینی است و هر روز آن ۴۰ دقیقه از روزهای زمینی بلندتر است.

نزدیکی مریخ به زمین

در سال ۲۰۰۳، مریخ به نزدیکترین فاصله خود از زمین در ۶۰۰۰۰ سال اخیر رسید. این فاصله برابر ۵۵٫۷ میلیون کیلومتر بوده است. مطابق گزارش ناسا مریخ تا سال ۲۲۸۷ نیز به فاصله ای کمتر از این مقدار با زمین نخواهد رسید.

نشانه های حیات

در سال ۲۰۱۴ مریخ نورد کنجکاوی، مقادیر اندکی از گاز متان در مریخ پیدا کرد. در همان روزها دانشمندان ناسا بیان کردند که: “این نمی ‌تواند نشانی از حیات و یا حضور اتفاقی گاز متان در جو مریخ محسوب شود. اما می‌تواند به عنوان نشانه‌هایی از حیات در گذشته‌های بسیار دور این سیاره قلمداد گردد.”

پیشنهاد مطالعه: مطلب تاثیر تشعشعات موبایل روی سلامتی را بخوانید.

 

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

تاثیر عجیب چاقی در زنده ماندن بیماران مبتلا به سرطان!

پژوهش جدیدی نشان می‌دهد که بیماران چاق مبتلا به نوع پیشرفته‌ای از سرطان پروستات، بیشتر از …