زمین در حال نابودی است!

۲۶
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تحقیقات جدید نشان می‌دهد که فقط ۳ درصد اکوسیستم موجود روی زمین، هنوز دارای شرایط زیست محیطی دست نخورده است و انسان‌ باعث نابودی ۹۷ درصد اکوسیستم زمین شده است.
زمین در حال نابودی

ارزیابی‌های قبلی نشان می‌داد که ۲۰ تا ۴۰ درصد زمین هنوز توسط انسان‌ها به نابودی کشیده نشده است، اما بررسی‌های جدید تصویر بسیار ناامید کننده‌تری از شرایط زمین را نشان می‌دهد و انسان ۹۷ درصد اکوسیستم زمین را به نابودی کشانده است. تصاویر ماهواره‌ای جزئیات زیادی از آنچه روی زمین اتفاق می‌افتد ارائه نمی‌دهد، اما براساس همین تصاویر موجود نیز، زمین در حال نابودی به دست انسان است. با مجله دلتا همراه باشید.

انسان چه بر سر طبیعت آورده است؟

بسیاری از گونه‌های گیاهی و زیست‌گاه‌های طبیعی حیوانات، با دخالت انسان از بین رفته‌اند. شکار بی‌رویه حیوانات و خصوصا گوشت‌خواران، باعث شده است برخی گونه‌های حیوانی منقرض شوند. بسیاری از حیوانات نیز به دلیل حضور انسان در زیست‌گاه‌های طبیعی دچار بیماری‌های مختلف شده و جان خود را از دست داده‌‌اند. نقشه‌های ماهواره‌ای نشان می‌‌دهد که تعداد گونه‌های جانوری هر روز کمتر می‌شود.

انسان‌ها نه تنها در از بین بردن حیوانات وحشی نقش موثری داشته‌اند، بلکه با از بین بردن جنگل‌ها و ساخت و ساز بی‌رویه، به گونه‌های طبیعی نیز صدمه وارد کرده‌‌اند.

در حال حاضر اکوسیستم‌های دست نخورده‌ای که تیم تحقیقاتی شناسایی کرده‌اند به کنگو، تانزانیا، جنگل‌های بارانی آمازون‌، سیبری و جنوب شیلی مربوط می‌شود.

محققان می‌گویند اگر انسان‌ها به خود بیایند، می‌‌توانند ۲۰ درصد اکوسیستم نابوده شده زمین را به حالت عادی برگردانند و مانع نابودی زمین شوند. محققان از شش موقعیت جغرافیایی روی زمین صحبت می‌کنند که قابلیت احیا شدن را دارند. شرق روسیه، شمال کانادا، آلاسکا، جنگل بارانی آمازون، صحرای ساهارا و جنگل گرمسیری کنگو از جمله مناطقی هستند که با وجود اینکه اکوسیستم زیستی آن‌ها آسیب دیده است، اما قابلیت احیا شدن دارند.

باید دید آیا انسان فکری به حال نابودی اکوسیستم‌های طبیعی زمین می‌کند یا همین روال را ادامه می دهد تا به نابودی ۱۰۰ درصدی برسد!

پیشنهاد مطالعه: مطلب چگونه سه بعدی می‌بینیم؟ را در مجله دلتا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

هتل‌های عجیب دنیا را بشناسید!

امروزه بسیاری از توریست‌ها، علاقه به اقامت در هتل‌هایی دارند که امکاناتی خاص یا عجیب دارند…