حمام‌ درمانی در خانه

۰
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
یک حمام معمولی را به‌سادگی می‌توان تبدیل کرد به یک فرایند سلامتی‌بخش.
حمام‌درمانی در خانه

حمام‌ درمانی در خانه از قدیم‌ یک روش خوب درمانی به شمار می‌آید. در نبود مراکز پزشکی، استفاده از این فرصت برای معالجه‌ی بیماری‌ها بسیاری از مشکلات و ناراحتی‌های جسمی و روانی را برطرف ساخته است. بی‌تردید استحمام یکی از راه‌های کسب آرامش است. حتما” برای شما هم پیش آمده که بعد از یک روز کاری و پرمشغله یک دوش گرفتن ساده، تمام خستگی را از تنتان شسته باشد. یا وقتی خیلی کسل یا ناراحت بوده‌اید، یک دوش مختصر حالتان را بهتر کرده است. دکتر علیرضا عباسیان _متخصص طب سنتی_ برای درمان بیماری‌های جسمی و روانی حمام‌های مختلفی را پیشنهاد می‌دهد و به شما حمام‌ درمانی در خانه را می‌آموزد.

رایحه‌درمانی

رایحه‌‌ درمانی؛ بهترین روش حمام‌ درمانی در خانه

حمام‌ درمانی در خانه، نیاز به لوازم و امکانات خاصی ندارید. کافی است چند قطره و اسانس ارزان‌قیمت تهیه کنید و تا مدت‌ها از آن استفاده کنید.

* کسانی که برای خوابیدن مشکل دارند یا دچار بدخوابی می‌شوند، پیش از خواب در یک کاسه آب جوش چند قطره (۷ تا ۸ قطره) اسانس اسطخدوس بریزند و آن را در حمام قرار بدهند. صِرف استنشاق این عطر حین یک دوش آب گرم باعث ریلکس شدن و رفع  تنش‌های فکری و مشکلات خواب می‌شود. این افراد همچنین می‌توانند از اسانس نارنج، بهارنارنج و یاس هم استفاده کنند.

* کسانی که می‌خواهند برای یک روز شلوغ کاری آماده شوند و به انرژی فراوانی نیاز دارند، می‌توانند یکی از اسانس‌های دارچین یا  صندل را انتخاب کنند و چند قطره از آن را در یک کاسه آب جوش بریزند و حین حمام آن را استنشاق کنند.

* کسانی که دچار مشکلات سینوسی هستند، می‌توانند چند قطره اکالیپتوس یا نعناع را در یک کاسه آب جوش بریزند و آن را در فضای حمام قرار دهند. استنشاق این عطر باعث باز شدن مجاری تنفسی و مانع جمع شدن ترشحات مضر می‌شود.

* کسانی که ناراحتی‌های روانی دارند، چند قطره از اسانس گلاب یا پرتقال یا نارنج را در یک کاسه آب جوش بریزند و در فضای حمام قرار دهند. استنشاق این رایحه ناراحتی‌های روانی _به‌ویژه افسردگی_ را برطرف می‌کند.

* کسانی که مشکل فشار خون بالا دارند، در یک ظرف ۴ لیوان آب سرد را با یک استکان سرکه مخلوط کنند و پاهایشان را در آن بگذارند. این روش درمان فشار خون بالای افرادی است که به طور خاص در اثر عصبانیت دچار حملات فشار خون می‌شوند.

* کسانی که دچار دیابت هستند و مشکل کلیوی ندارند، می‌توانند چند قطره عصاره‌ی حنضل یا هندوانه‌ی ابوجهل را در ظرف آبی بریزند و پاهایشان را در ظرف بگذارند. این کار قند خون را پایین می‌آورد.

تنها نکته‌ای که برای حمام‌ درمانی در خانه باید مد نظر داشته باشید، این است که مثل هر کار دیگری در این مورد هم افراط نکنید.

پیشگیری حتی بهتر از حمام‌ درمانی

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. طبیعتا شما می‌توانید برای درمان ناراحتی‌هایی که گفته شد، از روش حمام درمانی در خانه بهره‌مند شوید. اما پیشگیری از ابتلا به بعضی بیماری‌ها شما را از درمان بی‌نیاز می‌کند.

* بعد از اتمام شست‌وشو، دست‌ها و پاها را تا مچ زیر آب سرد بگیرید.

* بعد از اتمام شست‌وشو، بلافاصله از حمام خارج نشوید. لای در حمام را کمی باز بگذارید و چند دقیقه‌ای سر خود را با کاری گرم کنید. با موچین ابرویی بردارید یا ریشتان را مرتب کنید تا زمان بگذرد. در هر صورت یک‌باره از فضایی وارد فضای دیگر نشوید. کم‌کم فضایتان را عوض کنید.

* بعد از حمام، آب سرد ننوشید. چون برای سلامتی بسیار مضر است.

* پس از حمام نباید غذا بخورید. صبر کنید تا دمای بدنتان با دمای محیط یکی شود.

* غذایی که بعد از حمام صرف می‌شود، باید جزو غذاهای سبک باشد. از خوردن غذاهای سنگین پرهیز کنید.

* بعد از حمام با رعایت فاصله‌‌ی زمانی مناسب تا هم‌دما شدن با محیط، می‌توانید شربت‌های ولرم (نه خنک) بنوشید. شربت سکنجبین و شربت بالنگو شربت‌های مناسبی هستند.

* بعد از حمام می‌توانید برای حفظ سلامتی، بدنتان را روغن‌مالی کنید. به این منظور روغن‌های معتدلی مثل روغن کنجد، روغن زیتون تازه و روغن بادام را به‌کار ببرید. این کار برای کسانی که پوست خشکی دارند، بسیار مفید واقع می‌شود.

* پس از حمام بدن را خوب بپوشانید. طب سنتی به‌ویژه بر پوشاندن سر در این شرایط تاکید می‌کند. تا جایی که گفته می‌شود اگر کسی بعد از شست‌وشو سرش را نپوشاند و مریض شود تنها باید خود را ملامت کند. شما هم اگر می‌خواهید در فصل سرد سال تا حد امکان از سرماخوردگی در امان بمانید، این نکته را رعایت کنید.

در همین رابطه بخوانید:

گرمابه در خدمت سلامتی

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

معجزه مصرف آب‌گرم و لیموترش به صورت ناشتا!

لیموترش مزایای بسیاری بر سلامت بدن دارد و این فواید بر انسان پوشیده نیست. دو مزیت مهم این …