خمیازه‌هایی که زنگ خطر یک بیماری مرگبار است!

۹
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
 حمله قلبی یکی از دردناک‌ترین بیماری‌هایی است که می‌تواند در برخی موارد جان فرد را نیز به مخاطره بیاندازد. حمله قلبی زمانی بروز می‌کند که یکی از رگ‌های خون رسان به قلب (رگ‌های کرونری) به وسیله پلاک‌های چربی و کلسترول گرفته شود.
خمیازه های خطرناک

یکی از تصورات اشتباه درباره حمله قلبی این است که این بیماری هیچ علائمی ندارد. این در حالی است که پیش از بروز حمله قلبی در فرد، علائمی بروز می‌کند و در صورتی که فرد نسبت به آن هوشیار باشد می‌تواند خطر مرگ را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. در این مطلب از مجله دلتا درباره خمیازه های خطرناک صحبت خواهیم کرد.

خمیازه های خطرناک

دانشمندان دانشگاه کارولینای جنوبی آمریکا می‌گویند یکی از علائم رایج سکته قلبی، خمیازه کشیدن است. اگر فرد به طور مستمر اقدام به خمیازه کشیدن بی دلیل کند بدون آنکه علائم خواب آلودگی را داشته باشد، این امر می‌تواند یکی از علائم مهم، پیش از بروز سکته قلبی باشد.

البته موارد زیادی می‌تواند باعث بروز خمیازه در فرد شود که مهم‌ترین آن‌ها شامل کمبود خواب، بی خوابی در طول شب، ابتلا به اختلال وقفه خواب (آپنه خواب)، نارکولپسی (حمله خواب) و استفاده از دارو‌هایی است که دارای عوارض خواب آور هستند، می‌شود.
بیماری‌های وخیم دیگری مانند خونریزی داخلی، تومور مغزی، ام اس و سکته مغزی می‌تواند باعث بروز خمیازه‌های زیاد و بی دلیل در فرد شود.

با این حال، علی رغم تحقیقات گسترده دانشمندان برای پی بردن به دلیل اصلی بروز خمیازه در انسان، هنوز هیچ دلیل علمی برای این موضوع یافت نشده است. برخی معتقدند خمیازه کشیدن باعث تقویت اکسیژن رسانی در خون و کاهش دمای مغز می‌شود.

چه کسانی در خطر حمله قلبی قرار دارند؟

متخصصان قلب تاکید دارند کسانی که در حین ورزش کردن در روز‌های گرم سال، اقدام به خمیازه کشیدن می‌کنند در خطر حمله قلبی قرار دارند. خمیازه در این افراد نشان دهنده بروز یک مشکل در قلب است.
یک تحقیق که در آمریکا انجام شده است نشان می‌دهد خمیازه کشیدن با مکانیسم تنظیم درجه حرارت بدن، ارتباط مستقیمی دارند. زمانی که سایر سازوکار‌ها برای خنک کردن بدن دچار مشکل شود، مغز دستور خمیازه کشیدن را صادر می‌کند. انسداد رگ‌های کرونری منجر  می‌شود قلب تلاش بیشتری برای خون‌رسانی انجام دهد و این فشار بیشتر باعث تولید گرما می‌شود. به همین دلیل کسانی که دچار حمله قلبی شده اند عرق می‌کنند و دمای بدنشان بالا می‌رود.

پیشنهاد مطالعه: مطلب خواص بی‌نظیر تخم کدو را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

۵ ماده‌ غذایی که سوخت‌وساز بدن را کاهش می‌دهند

با ۵ ماده‌ غذایی که با کاهش سوخت و ساز بدن، فرآیند چربی سوزی را کند می‌کنند و درنهایت منجر…