باغ پهلوان‌پور، اثری ملی و جهانی در استان یزد

۱۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
باغ پهلوان پور یکی از باغ‌های زیبا و تاریخی شهر مهریز در استان یزد است که در محله مزویر آباد این شهر واقع‌شده است و سالانه گردشگران زیادی به دلیل طبیعت زیبا و معماری خاص این باغ از آن بازدید می‌کنند.
باغ پهلوان پور مهریز

مهریز شهرستانی در استان یزد است. این منطقه شامل چند روستاست که به آن‌ها مهریجرد و انوشیروان مهرنگار نیز گفته می‌شده است. آنچه که درباره این شهرستان می‌خواهیم بازگو کنیم، باغ پهلوان پور مهریز است. این باغ با توجه به زیبای‌های بی‌نظیری که دارد، در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. با مجله دلتا همراه باشید تا با این باغ زیبا آشنا شوید.

آب باغ پهلوان پور مهریز از کجا تامین می‌شود؟

آب جاری در باغ پهلوان پور مهریز از قنات حسن آباد سرچشمه می‌گیرد. این آب، بجز باغ پهلوان پور، به طور مستقیم از هیچ یک از باغ‌های منطقه عبور نمی‌کند. آب قنات حسن آباد، درختان چناری را که در حاشیه آن روییده‌اند، سیراب می‌کند. این باغ از طریق دو رشته آب دیگر، به نام قنات شاه حسینی و قنات مزویر آباد نیز آبیاری می‌شود.
دو طرف جوی اصلی باغ پهلوان پور مهریز، درختان سالخورده چنار قرار دارند. درختان مثمر باغ نیز شامل انار، بادام و خرمالو است. کاشت این درختان با توجه به گرمای زیاد استان یزد، نمایان‌گر هوای خنک این منطقه است.
آب باغ پهلوان پور مهریز از کجا تامین می‌شود؟

معماری باغ پهلوان پور مهریز

معماری باغ پهلوان پور نمایان‌گر تغییرات سبک باغ‌سازی کهن ایرانی به باغ‌سازی رایج امروزی است. این باغ شامل یک مجموعه ورودی، ساختمان کوشک، بنای زمستان‌خانه، بنای سرایداری، حمام و آشپزخانه است. سبک معماری آن ترکیبی از معماری کوشکی و حیاط مرکزی است. کوشک اصلی در مرکز آکس اصلی باغ قرار دارد. مسیر عبوری آب در باغ نیز همان محور اصلی باغ است. علاوه بر این محور اصلی، آب در دو محور دیگر نیز جریان دارد. درختان نظام ساز باغ، در حاشیه این دو خیابان کاشته شده‌اند.
معماری این باغ پهلوان پور مهریز

ورودی مجموعه

مجموعه ورودی باغ شامل برج، اصطبل و کاهدان است. تزئینات برج همانند تزئینات دوره زندیه است. اگر چه تاریخ احداث تمامی این سه بنای ذکر شده مربوط به دوره قاجار است.

کوشک اصلی باغ

زیباترین بنای باغ، کوشک یا شربت‌خانه است که در آکس اصلی‌ترین مسیر باغ واقع گردیده است. ساخت کوشک به دوره قاجار مربوط می‌شود. این بنا در سه سطح (دو و نیم طبقه) طراحی شده است.
کوشک اصلی باغ پهلوان پور مهریز
پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با جاذبه‌های ایرانگردی، “سرزمین رنگ‌های ایران“ را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

عجیب‌ترین رستوران‌های دنیا، جاذبه گردشگری متفاوت

رستوران رفتن یکی از تفریحات جذابی است که می‌توانید در سفر تجربه کنید. اگر از رستوران‌های ع…