چگونه استرس بر دیابت تاثیر می‌گذارد؟

۸
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بسیاری از مبتلایان به دیابت از اضطراب و استرس شکایت دارند. به‌هرحال هر دو نوع بیماری دیابت، بیماری‌هایی مزمن و مادام‌العمر هستند و طبیعی است که کنترل این بیماری و تلاش برای داشتن رژیم غذایی و برنامه ورزشی مناسب، فشار روحی و درنتیجه اضطراب را به فرد وارد می‌کند.
رابطه استرس و دیابت

استرس مانع اصلی در کنترل سطح قند خون فرد است. هورمون‌های استرس در بدن ممکن است به طور مستقیم بر سطح قند خون تاثیر بگذارند. اگر شما تحت تاثیر استرس قرار گرفتید، بدن شما به این موضوع پاسخ می‌دهد. برای این پاسخ بدن شما هورمون‌های کورتیزول و آدرنالین ترشح می کند. در این مطلب از مجله دلتا درباره رابطه استرس و دیابت صحبت خواهیم کرد.

 استرس و دیابت 

اگر شما دیابت داشته باشید، بدن شما قادر به کنترل میزان بالای گلوکز آزاد شده نیست و چنان‌چه نتوانید گلوکز را به انرژی تبدیل کنید، در جریان خون شما ذخیره و باعث می‌شود که سطح قند خون شما افزایش یابد.

 

رابطه استرس و قندخون

تاثیر متفاوت استرس بر افراد مختلف

استرس می‌تواند بر افراد مختلف تاثیر متفاوتی داشته باشد و بر مبتلایان به انواع دیابت هم تاثیرات متفاوتی دارد. افرادی که دیابت نوع ۲ دارند، زمانی که تحت فشار استرس ذهنی قرار می‌گیرند، سطح قند خون‌شان افزایش می‌یابد و افرادی هم که دیابت نوع یک دارند، ممکن است پاسخ‌های متفاوتی داشته باشند و این امر، به این معناست که ممکن است این افراد بر اثر استرس زیاد، سطح قند خون شان افزایش یا برعکس کاهش یابد.

۲ راهکار برای کاهش استرس

۱- برای کاهش اضطراب ذهنی، انجام تمرین تمرکز مفید است . هر روز صبح ۱۵ دقیقه را به این کار اختصاص بدهید.

۲- تمرینات کششی نیز مفید است؛ سعی کنید آن را به برنامه روزانه خود اضافه کنید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب خوردنی‌هایی برای کاهش استرس را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

تمام خواص پیاز را با این ترفندها نصیب خودتان کنید

مجله دلتا در این مطلب به بررسی بهترین روش های استفاده پیاز برای درمان‌های طبیعی و بهره برد…