خانه دکوراسیون چه رنگی برای خانه‌های کم نور مناسب است؟

چه رنگی برای خانه‌های کم نور مناسب است؟

۱
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
همه ما دوست داریم هر روز انوار طلایی رنگ خورشید، نه فقط مبلمان و فضای منزل، بلکه روح و روان ما را نوازش دهد! به همین منظور اغلب به دنبال خانه‌های جنوبی وآفتاب‌گیر هستیم.
رنگ مناسب اتاق های کم نور

گاهی با خانه‌هایی رو به رو می‌شویم که به علت کمبود فضا یا طراحی غیر اصولی، از نور طبیعی بهره کمی می‌برند. اتاق‌های کم نور و حتی بعضا بدون نور، جزئی از فضای زندگی شما محسوب می‌شوند. پس باید پتانسیل بالقوه کاربری آن‌ها را بالفعل کرده و فضایی دلچسب و دوست داشتنی ایجاد کنیم. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی رنگ مناسب اتاق های کم نور پرداخته می‌شود.

رنگ مناسب اتاق کم نور

اگر می خواهید بدانید رنگ مناسب اتاق های کم نور شما چیست، اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، رنگ غالب فضاست. هرچه تم کلی فضا روشن تر باشد، فضا وسیع‌تر، و کمبود نور، کمتر احساس می‌شود. بهتر است رنگ غالب در دیوارها و مبلمان اصلی اتاق کم نور، از رنگ‌های سفید یا تنالیته بسیار روشن رنگ‌های پاستلی انتخاب شود.

رنگ اتاق های کم نور

رنگ زرد

سایه‌های بسیار روشن رنگ زرد می‌توانند انتخاب مناسبی برای اتاق کم نور شما باشند؛ چرا که ناخودآگاه حس گرما و درخشش نور خورشید را در فضا منتشر می‌کنند.

رنگ بنفش روشن

این رنگ برای اتاق های کم نور بسیار مناسب است. شما می‌توانید از درجه رنگ‌های مختلف این رنگ برای دیوارها استفاده کنید. برای تاثیر بیشتر، آن را در کنار رنگ طوسی، سیاه و سفید به کار برید. بنفش کمرنگ هنگامی که با رنگ بنفش پر رنگ و آبی همراه می‌شود، بسیار شادی‌بخش است.

رنگ اتاق های کم نور

رنگ خاکستری

خاکستری به عنوان رنگی خنثی در طراحی دکوراسیون خانه به مراتب استفاده می شود. یکی از دلایل محبوبیت این رنگ، قابلیت آن برای استفاده در فضاهای تاریک خانه است. برای فضاهای کم نور، درجات روشن این رنگ را برای دیوارهای خانه و برای لوازم خانه، پرده و فرش و پرده‌ها رنگی روشن‌تر استفاده کنید.

رنگ نامناسب اتاق کم نور

استفاده از رنگ‌های تند و تیره در اتاق های کم نور، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. این رنگ‌ها شاید به تنهایی برای یک اتاق پر نور، زیبا به نظر برسند، اما مطمئن باشید اتاق کم نور شما را تاریک‌تر و دلگیرتر خواهند ساخت. به همین علت است که هیچگاه در چنین فضایی آن‌ها را به صورت خام و تک‌رنگ به کار نمی‌بریم و با میزان زیادی از رنگ سفید، ترکیبشان می‌کنیم.

رنگ اتاق های کم نور

رنگ‌های تند و تیره

حتی در فضاهای نورگیر و پنجره‌دار هم هیچگاه نباید به صورت رنگ غالب در فضا، مورد استفاده قرار گیرند. بهتر است این رنگ‌ها به صورت تاکید روی یک دیوار یا نهایتا برای چند اکسسوری مورد استفاده در اتاق به کار ‌روند.

یکی از دیوارها را رنگی کنید

اما اگر می‌خواهید یکی از دیوارهای اتاق کم نور خود را با رنگی به غیر از رنگ‌های روشن رنگ کنید، کمبود نور ایجاد شده را حتما باید به وسیله منابع نور غیر طبیعی تامین کنید. لوسترها معمولا منبع اصلی نور مصنوعی اتاق به شمار می‌روند. در میان انواع پر زرق و برق و مدل‌های متنوع، چراغ‌های دیمردار انتخاب مناسبی برای فضاهای کم نور محسوب می‌شوند؛ چرا که به صورت اتوماتیک، نور مورد نیاز فضا را تنظیم کرده و کمبود نور را به خوبی برطرف می‌سازند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب ترفندهایی برای دکوراسیون پذیرایی مستطیل شکل را بخوانید.

بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

نکاتی برای انتخاب تابلو در دکوراسیون

تابلو هر چه بزرگ‌تر باشد بهتر است. انتخاب تابلوهای کوچک جزو اشتباهات رایج به حساب می‌آید. …