بازار مادربزرگ‌ها در چابهار!

۸
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
این بازار در چابهار، از وقتی بلوچ‌ها یادشان می‌آید، بازار سنتی بوده و پیرزنان، فروشندگان آن بوده‌اند.
بازار مادربزرگ ها

در جنوبی‌ترین بخش استان سیستان و بلوچستان، جایی به نام بلوک بازار یا بلوکان یا بازار مادربزرگ ها وجود دارد که به صورت بللوک بازار هم نوشته می‌شود. این بازار سنتی و قدیمی، برخلاف مجتمع‌های تجاری بزرگ و چند طبقه در منطقه آزاد، از گذشته تا به حال توسط پیرزنان و مادربزرگ‌ها اداره شده است. با مجله دلتا همراه باشید تا با این بازار جالب آشنا شوید.

حال و هوای بازار مادربزرگ ها

اگرچه سال‌ها قبل بللوک بازار بیشتر فروشنده زن داشت اما الان همه زنان و مردان در رده‌های سنی مختلف از آن نان درمی‌آورند. هر کسی چیزی برای فروش گذاشته است. از همان ابتدای یکی از کوچه‌ها، زنان که بیشترشان سالخورده هستند، روی زمین نشسته‌اند و بساطی پهن کرده‌اند. یکی از آن‌ها با صورتی چروک و لباس سوزن‌دوزی شده‌‌ای که نشان می‌دهد کار دست خودش است، ماهی خشک و نمک سود شده‌ای را درون یک تشت روحی گذاشته و می‌فروشد.
حال و هوای بازار مادربزرگ ها
آن دیگری، پشت جعبه‌ای چوبی نشسته و قرص و داروهای پاکستانی را بسته‌بندی کرده و به همراه حنای هندی می‌فروشد. زن دیگری، غذاهای پخته شده‌ سنتی را درون قابلمه‌ای برای فروش گذاشته و با پیرزن دیگری که او هم از روستاهای اطراف چابهار آمده و حصیرهایی که بافته را برای فروش گذاشته، به زبان بلوچی هم‌کلام می‌شود.

از شیر مرغ تا جان آدمیزاد

داخل کوچه‌های بازار مادربزرگ ها ، پر از مغازه‌هایی است که اجناس مختلف می‌فروشند؛ از لباس‌ها و پارچه‌های رنگی هندی و پاکستانی و سوزن‌دوزی شده ماشینی و دستی و نخ‌های رنگارنگی که برای دوخت‌ودوز زنان کنار هم چیده شده‌اند تا صنایع دستی، حصیر و پفک هندی و کاموای کیلویی، موزهای سبز کوچک ایرانی و مُزوانک (مسواک بلوچی چوبی). از شیر مرغ تا جان آدمیزاد که می‌گویند در بازارهای سنتی اینجا پیدا می‌شود.
داخل کوچه‌های بازار مادربزرگ ها

دسترنج زنان سرپرست خانوار

بیشتر فروشندگان بللوک بازار در گذشته زنانی بودند که سرپرستی خانواده را به عهده داشتند، حالا هم تعداد زنان سالخورده این بازار کم نیست، اما خیلی وقت است که مغازه‌ها توسط مردان و جوانان اداره می‌شود.
بازار مادربزرگ ها اکنون یکی از مهم‌ترین جاذبه های توریستی چابهار است؛ چون هر آنچه که یک توریست از فضای سنتی چابهار و روستاهایش می‌خواهد ببیند، در این مکان جمع شده است. از نرخ ارزان اجناس تا تنوع محصولات بومی و محلی.
بازار مادربزرگ ها در چابهار
پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با جاذبه‌های ایرانگردی، “سرزمین رنگ‌های ایران” را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

شهر معروف‌ترین دانشگا‌ه‌های دنیا را بیشتر بشناسید

همچنین بخوانید: شهر‌ ارواح وجود دارد! زیباترین مکان‌های گردشگری جهان را دیده‌اید قوانین با…