بام سبز ، پیوند طبیعت و معماری در دانشگاه شیراز

۰
3
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تقویت سازه برای ایجاد بام سبز روی آن بسیار مهم است و یکی از معایب بام سبز به حساب می آید.
بام سبز

بام سبز چیست؟ وقتی بتوان در بام ساختمان، گل و گیاه کاشت یا با گیاهان مصنوعی آن را پوشاند، به آن بام سبز گفته می‎شود.

در چند سال اخیر، بام سبز در معماری کاربرد بیشتری داشته است. جزئیات اجرای بام سبز با توجه به نوع پوشش بام و طراحی آن متفاوت است، ولی نحوه اجرای بام سبز از یک قاعده کلی پیروی می‎کند. اجرای صحیح عایق رطوبتی، حرارتی و ضد آب بین سطح بام و پوشش بام سبز بسیار مهم است. نوع گیاه مورد استفاده در پشت بام با توجه به شرایط آب و هوایی و اقلیم، انتخاب می‎شود.

تاریخچه استفاده از بام سبز به‎طور دقیق مشخص نیست. بام سبز بر اساس سیستم اجرا به چهار دسته کلی سیستم متمرکز، سیستم گسترده، سیستم مدولار یا فلاورباکس و سیستم ترکیبی تقسیم می‎شود. هر کدام از این سیستم‎ها مزایا و معایبی دارند و استفاده از آن‎ها با توجه به وزن گیاهان، عمق ریشه گیاه، شیب سطح بام و … متفاوت است.

گیاهان و درختان سازگار با اقلیم در هر منطقه، برای ایجاد آسایش محیط مؤثر هستند. مثلا” در حیاط مرکزی خانه «بروجردی‎ها» از سطوح سبز گسترده استفاده شده‎است که این گیاهان و درختان به‎جز تأمین سایه و زیبایی بصری، کمبود رطوبت محیطی را نیز جبران می‌کنند.

مجله دلتا با معرفی خوابگاه ارم دانشگاه شیراز سعی دارد یک نمونه عالی و کاربردی از بام سبز را در ایران به نمایش بگذارد.

بام سبز ، پیوند طبیعت و معماری در دانشگاه شیراز

یکی از دانشگاه‌های بسیار خوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه شیراز است که از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ایران بوده و در سال ۱۳۲۵ خورشیدی تاسیس شده‎است. محوطه دانشگاه شیراز توسط «مینورو یاماساکی»، معمار نوگرای قرن بیستم طراحی شده است. معماری ساختمان دانشگاه شیراز به سبک بروتالیسم است.

در کنار میدان ارم شیراز، تپه‌ای است و مجتمع دانشگاهی که به خوابگاه ارم معروف است، روی آن قرار دارد. محوطه این مجتمع بسیار بزرگ و از زمین‌های دامنه‌ی کوه‌ است. ساختمان‌های اداری، کلاس‌های درس و خوابگاه‌های دانشجویی در این منطقه بنا شده‎است.

مینورو یاماساکی (Minoru Yamasaki) طراح محوطه، از سیستم گستره و ترکیبی برای پوشش سطح محوطه استفاده کرده‎است که با توجه به انطباق کامل طرح با فضای محوطه از نکات قوت این طراحی است.

استفاده از خطوط منحنی و نرم در طراحی و اجرای هندسه منظم به زیبایی طرح افزوده است. طراح با توجه به توپوگرافی زمین از احجام لایه لایه‎ای استفاده کرده و از شیب زمین برای ایجاد رمپ به درستی بهره گرفته‎است. انتخاب گیاهان مناسب و جای کاشت درخت در محوطه دانشگاه، محیطی سرشار از آسایش را برای دانشجویان ایجاد کرده‎است.

باغ بام

برای خواندن مطالب بیشتر در مورد روف گاردن ، بام سبز  و … از مجله دلتا دیدن کنید.

دانلود اپلیکیشن
 • محوطه سازی با چمن مصنوعی

  چمن مصنوعی، سبزی و طراوت همیشگی

  چمن مصنوعی در مناطقی به کار می‌رود که امکانات لازم برای رشد چمن‌های طبیعی فراهم نیست یا ای…
 • مدل دیوار سبز

  دیوار سبز، از ایده تا اجرا

  دیوار سبز یا دیوار زنده دیواری است که بخشی از آن یا تمام آن دارای پوشش گیاهی است. دیوارهای…
 • چیدمان فضای بالکن

  چیدمان تابستانی بالکن

  بالکن فضای دوست داشتنی کوچکی است که در اکثر خانه‌های آپارتمانی وجود دارند. برخی از بالکن ه…
بیشتر ببینید در محوطه سازی

همچنین بخوانید

سلب حضانت چیست و در چه مواردی اتفاق می‌افتد؟

حضانت که در عرف به معنای نگهداری، سرپرستی و پرورش دادن یک کودک است، بعد از جدایی یا فوت وا…