سمی‌ترین میوه‌های جهان کدامند؟

۱۴
4
زمان مطالعه: 2 دقیقه
میوه‌ها یکی از بهترین منابع برای تامین نیاز‌های اساسی بدن است و متخصصان تغذیه همواره تاکید خاصی بر مصرف آن‌ها دارند.
سمی ترین میوه ها

آیا می‌دانید زیاده‌روی در مصرف برخی از میوه‌ها می‌تواند مرگ‌آور باشد؟ برای آشنایی با سمی ترین میوه ها در جهان با ما در مجله دلتا همراه باشید.

برخی از سمی‌ترین میوه‌ها در جهان

 

۱- هسته زردآلو

زردآلو یکی از مغذی‌ترین و دلپذیرترین میوه‌هاست که انسان‌ها مورد استفاده قرار می‌دهند. هسته زردآلو می‌تواند باعث درمان سرطان شود و به دلیل دارا بودن سطح بالایی از ویتامین B می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.
بسیاری از ما زمانی که زردآلو را می‌خوریم، علاقه‌مند به شکستن هسته آن و استفاده از مغز این میوه هستیم. شاید خوردن چند هسته زردآلو دلپذیر به‌نظر برسد، اما باید بدانید هسته زردآلو حاوی سیانور است و زیاده‌روی در مصرف آن می‌تواند خطر مرگ را در پی داشته باشد.

۲- آکی

یکی دیگر از سمی‌ترین میوه‌ها آکی است.آکی یک مدل سیب است که به‌عنوان میوه ملی کشور جامائیکا شناخته می‌شود و بطور گسترده در غرب آفریقا می‌روید. اگرچه مردم جامائیکا بطور روزانه از این سیب در رژیم غذایی خود بهره می‌برند، اما استفاده نامناسب از آن می‌تواند بسیار خطرناک باشد.
میوه نرسیده آکی می‌تواند باعث حال تهوع و استفراغ شود و کما و مرگ فرد را در پی داشته باشد. این میوه حاوی هیپوگلیسیرین است که برای انسان‌ها سمی است.
آکی رسیده، قرمز رنگ بوده و دهانش باز است. گرچه تمام سیب‌ها هسته‌های سمی دارند و باید از خوردن آن‌ها اجتناب کرد، اما هسته میوه آکی بسیار سمی‌تر از مدل‌های دیگر سیب است.

سمی ترین میوه ها

۳- آقطی سیاه

آقطی سیاه که در ایران به انگور کولی نیز مشهور است کاربرد‌های متعددی از جمله برای درست کردن مربا و ژله دارد. همچنین از این میوه برای تهیه دمنوش نیز استفاده می‌شود. با این حال، آقطی سیاه حاوی ماده سمی به نام گلیکوسید است و می‌تواند به سیانور تبدیل شود. این ماده به وفور در برگ‌ها، شاخه‌ها و دانه‌های این گیاه وجود دارد.
در صورتی که فرد اقدام به زیاده‌روی در مصرف آقطی سیاه به صورت خوراکی کند، دچار درد و رنج می‌شود. از رایج‌ترین علائم مسمومیت با این میوه می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:
۱- اسهال
۲- حالت تهوع
۳- استفراغ
۴- در موارد شدید کما

پیشنهاد مطالعه: مطلب چرا گاهی در خواب حرف می‌زنیم؟ را  بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

عجیب‌ترین پیتزاها در جهان که شما را شوکه می‌کند!

پیتزاها در بیشتر کشورهای دنیا به یک شکل تهیه و سرو می‌شوند، اما همیشه استثنا هم وجود دارد.…