راه‌های مراقبت از چشم‌ها

۰
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بینایی نعمتی است که ممکن است خیلی از ما بزرگی آن را ندانیم؛ اما باور کنید بینایی را برای هیچ چیزی در دنیا نباید به خطر انداخت، البته با وجود سبک زندگی مدرن کار سختی است.
سلامت چشم ها

چشمان شما پنجره‌‌ای به سمت دنیا هستند، پس نگهداری و مراقبت از آن‌ها بسیار مهم است. کارهایی چون مراجعه به چشم پزشک، خواب کافی و استراحت دادن به چشم‌ها هنگام استفاده از کامپیوتر به سلامت چشم‌ها کمک بزرگی می‌کنند. چنانچه دچار مشکل بینایی هستید باید خیلی زود به چشم پزشک مراجعه کنید. اگر به سلامت چشم ها اهمیت می‌دهید، این مطلب از مجله دلتا را بخوانید.

مراقبت از چشم ها

راه‌های مراقبت از چشم‌ها

مرتب چشم‌ها را معاینه کنید

برای اینکه چشم‌ها همیشه سالم باشند مرتب آن‌ها را چکاپ کنید. از پزشک خود سوال بپرسید تا بیشتر درباره چشم‌ها بدانید. هر چه بیشتر در مورد چشم‌ها اطلاعات داشته باشید، بیشتر می‌توانید سلامت چشم ها را تحت کنترل دربیاورید.

در مواقع ضروری عینک بزنید

هنگامی که با مواد شیمیایی کار می‌کنید و یا در محیطی هستید که در آن ذرات مضر در هوا پراکنده هستند، عینک بزنید تا از چشم‌ها در مقابل آسیب اجسام ریز و درشت محافظت کند.

مراقبت از چشم ها

به مقدار کافی استراحت کنید

خواب کم باعث خستگی چشم می‌شود. نشانه‌های خستگی چشم عبارتند از: التهاب، اشکال در تمرکز، خشکی و اشک‌آلود شدن، تیره شدن بینایی یا دوبینی، حساسیت به نور یا درد گردن، شانه‌ها و کمر. بنابراین به اندازه کافی استراحت کنید تا مشکلی برای چشم‌ها پیش نیاید. جوانان باید ۷ الی ۸ ساعت در روز بخوابند. 

پلک بزنید

همه ما هنگامی که به صفحه کامپیوتر نگاه می‌کنیم یادمان می‌رود که پلک بزنیم در نتیجه چشم‌ها خشک می‌شود. هنگامی که با کامپیوتر کار می‌کنید هر ۳۰ ثانیه پلک بزنید تا چشم‌ها خشک نشود.

غذاهایی که به سلامت چشم کمک می‌کنند را بخورید

ویتامین‌های E، C، زینک، لوتئین و امگا۳ برای سلامت چشم بسیار مهم و ضروری هستند. این مواد مغذی چشم‌ها را از بیماری‌ها محافظت می‌کنند.

در مکان‌هایی با نور کافی کار کنید

نور کم به چشم‌ها فشار وارد می‌کند، اما آسیب نمی‌رساند. برای آرامش خود در مکان‌های دارای نور مناسب کار کنید و هرگاه چشم‌ها خسته شد به آن‌ها استراحت بدهید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب لرزش پلک چشم، علت و درمان آن را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
 • درمان میخچه

  روش‌های ساده برای از بین بردن میخچه

  خوشبختانه روش‌های زیادی برای درمان میخچه وجود دارد. گاهی این روش‌ها بسیار ساده اما موثر هس…
 • عوارض کمبود منیزیم

  عوارض کمبود منیزیم در بدن

  یکی از املاح مورد نیاز هر سلول از بدن ما، منیزیم است. منیزیم در بسیاری از غذاها به مقدار ف…
 • علت خروپف

  چرا خروپف می‌کنیم؟

  خروپف کردن معمولاً مشکلی جدی به حساب نمی‌آید و بسیاری از افراد ممکن است گهگاه در خواب خروپ…
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

روش‌های ساده برای از بین بردن میخچه

خوشبختانه روش‌های زیادی برای درمان میخچه وجود دارد. گاهی این روش‌ها بسیار ساده اما موثر هس…