علت سفیدی مو در جوانی

۴
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سفید شدن موها در سن زیر 40 سال دلایل مختلفی دارد و طبیعی نیست. اگر موهای شخصی در کمتر از 40 سالگی شروع به سفید شدن کند باید فرد برای درمان آن اقدام کند، زیرا ممکن است علت سفیدی زودرس موها نوعی بیماری باشد.
سفیدی زودرس مو

اگر تصور می‌کنید تنها کسی هستید که از جوانی موهایش شروع به سفید شدن کرده، باید بدانید که در اشتباه هستید. سفیدی زودرس مو امر رایجی است و گرچه ممکن است ناخوشایند باشد اما می‌تواند نشانه وجود مشکلی پنهان هم باشد. در این مطلب از مجله دلتا درباره علت سفیدی زودرس مو صحبت خواهیم کرد.

سفیدی مو در دوران جوانی

علل سفیدی زودرس مو

۱- ممکن است کمبود ویتامین B12 داشته باشید

به گفته کارشناسان کمبود ویتامین B12 شایع‌ترین علت سفیدی زودرس مو است. این امر می‌تواند به کم پشت شدن و ریزش موها هم منجر شود. برای جلوگیری از این مشکل، تخم‌مرغ، گوشت گاو و ماهی‌های تن و سالمون را در رژیم غذایی خود بگنجانید. ویتامین B12 را می‌توانید به شکل مکمل هم مصرف کنید.

۲- ممکن است تیروئید شما درست کار نکند

تحقیقات نشان داده مشکلات تیروئیدی بر فولیکول‌های مو اثر مستقیم دارند. اگر دچار سفیدی زودرس مو یا مشکلاتی مانند شکنندگی یا چربی موها شده‌اید، ممکن است علت آن عملکرد نامناسب تیروئید باشد.

۳- بیشتر هله هوله می‌خورید تا مواد غذایی سالم

سالم نبودن رژیم غذایی می‌تواند در سفید شدن هر چه بیشتر موها نقش داشته باشد. تحقیقات مختلف نشان داده است فریتین، کلسیم، ویتامین D3، مس، روی و آهن می‌توانند سلامت موها را حفظ کنند و در عین حال، کمبود این مواد می‌تواند یکی از علت‌های سفیدی زودرس مو باشد.

۴- دائماً نگران و مضطرب هستید

کارشناسان می‌گویند میان سفیدی زودرس موها و اضطراب ارتباط وجود دارد. اضطراب بر روی سلول‌های بنیادی که کار آن‌ها احیاء مو است اثر می‌گذارد، امری که به سفیدی زودس موها منجر می‌شود.

۵- از محصولاتی استفاده می‌کنید که مواد شیمیایی و رنگ‌های مضر دارند

از شامپو گرفته تا رنگ مو، بیشتر محصولات بهداشتی می‌توانند باعث سفید شدن موها شوند. مواد شیمیایی مضر موجود در این محصولات سطح ملانین را کاهش می‌دهد. این امره در نهایت باعث می‌شود مو رنگ طبیعی خود را از دست دهد و سفید شود.

چطور می‌توان جلوی سفیدی زودرس موها را گرفت؟

متأسفانه وقتی مویی سفید شود دیگر نمی‌توان رنگ اصلی‌اش را برگرداند. با این حال، روش‌هایی وجود دارد که جلوی سفید شدن موها را از ابتدا می‌گیرد. این روش‌ها شامل موارد زیر است:

  • موهای خود را از نور خورشید حفظ کنید.
  • هر زمان که بیرون بودید در صورت امکان سر خود را بپوشانید.
  • از  دستگاه‌های حرارتی حالت‌دهنده مو و سشوار  استفاده نکنید.
  • برای شانه کردن موهای خود از شانه پهن استفاده کنید.
  • موهای خود را مرتباً با روغن زیتون ماساژ دهید.
  • کاهو، کلم کیل، بادام، آب هویج و کلم بروکلی را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب چه عواملی باعث زودتر سفید شدن مو می‌شود؟ را در مجله دلتا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

تمام خواص پیاز را با این ترفندها نصیب خودتان کنید

مجله دلتا در این مطلب به بررسی بهترین روش های استفاده پیاز برای درمان‌های طبیعی و بهره برد…