علائم سرگیجه و حالت تهوع چیست؟

۴
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
 برای بسیاری از ما اتفاق افتاده است که حالت سرگیجه، عدم تعادل یا چرخیدن جهان به دور سرمان را حس کرده باشیم. در صورتی که همزمان با سرگیجه شاهد حالت تهوع باشید این موضوع می‌تواند مشکلات دیگری مانند سردرد، میگرن و کاهش سطح فشار خون را به همراه داشته باشد.
علائم سرگیجه و حالت تهوع

بطور معمول، سرگیجه به همراه حالت تهوع مشکل بسیار جدی نیست. با این حال، اگر این علائم را دارید و نمی‌دانید دلیل بروز آن چیست یا این حالت به صورت گاه و بی‌گاه برای شما اتفاق می‌افتد، حتما موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره علائم سرگیجه و حالت تهوع صحبت خواهیم کرد.

سرگیجه و علائم آن

سرگیجه بطور کلی به حالتی اطلاق می‌شود که فرد ثابت ایستاده است اما احساس می‌کند دنیا به دور سرش می‌گردد. بروز مشکل در گوش داخلی که مسئول ایجاد تعادل بدن است، می‌تواند باعث ایجاد این حالت شود.
اگر فردی دچار سرگیجه باشد، احتمالاً مشکلات تعادلی و نیز زمین خوردن را نیز تجربه خواهد کرد. در بسیاری از موارد سرگیجه بطور طبیعی پس از مدتی برطرف می‌شود، اما در صورتی که این مشکل ادامه‌دار باشد با مراجعه به پزشک می‌توانید مشکل خود را حل کنید.

در صورتی که علائم زیر را دارید مراجعه به پزشک ضروری است:

۱- سردرد شدید، درد قفسه سینه، مشکلات تنفسی، ضربان تند قلب یا دوبینی
۲- از دست دادن حس در دستان و پا‌ها
۳- دچار سردرگمی شدن
۴- داشتن مشکل در راه رفتن
۵- ناتوانی در کنترل تعادل و جلوگیری از افتادن
۶- غش کردن
۷- داشتن تب

حالت تهوع

علائم سرگیجه و حالت تهوع 

یکی از دلایل بروز سرگیجه مصرف مشروبات الکلی است. دلیل سرگیجه در این افراد این است که الکل باعث تنگ شدن عروق می‌شود و در نتیجه، سطح مایع در گوش درونی دچار نوسان می‌شود. در این حالت، بروز سرگیجه می‌تواند حالت تهوع را نیز به همراه داشته باشد. الکل خود به تنهایی با تحریک معده باعث بروز حالت تهوع می‌شود.

کسانی که در مصرف مشروبات الکلی زیاده روی می‌کنند ممکن است دچار علائم زیر شوند:

۱- لکنت در گفتار
۲- چهره قرمز
۳- دوبینی
۴- بی‌خوابی
۵- واکنش‌های کند

متخصصان تاکید دارند ترک مصرف مشروبات الکلی می‌تواند به میزان زیادی مشکلات این افراد را حل کند. مشروبات الکلی همچنین باعث برهم خوردن سوخت‌و‌ساز بدن شده و آسیب‌های جدی به سلول‌های مغز وارد می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب سرگیجه، علل، علائم و درمان آن را در مجله دلتا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

روش‌های ساده و موثر برای درمان نفخ شکم!

 نفخ، تعادل بین سدیم و پتاسیم موجود در بدن است. برای کاهش و رفع نفخ شکم می‌توانید از مخلوط…