شهری که زمان در آن متوقف شده!

۱۴
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بدون شک شهر پمپئی دیدنی‌ترین جاذبه ایتالیاست. شهری در روم باستان که فوران آتشفشان کوه وزوو در سال 97 پیش از میلاد زندگی مردمان این شهر را بطور کامل متوقف نمود.
شهر پمپئی

کوه وزوو یا وزوویوس از کوه‌های معروف و نماد ایتالیاست. گازهای کشنده و مواد مذاب آتشفشان وزوو به قدری سریع در سراسر شهر پمپئی پخش شدند که فرصت هیچ‌گونه حرکت و عکس‌العملی را به مردم این شهر ندادند. همراه مجله دلتا باشید تا با این شهر و حادثه‌ای که باعث شد زمان برای این مردمانش در یک لحظه متوقف شود، آشنا شوید.

شهر پمپئی پیش از ویرانی

این شهر سوخته پیش از ویرانی به مدت ۶۰۰ سال در زمان امپراتوری روم به عنوان بندری باشکوه و مجلل بود که ییلاق ثروتمندان آن دوره به شمار می‌رفته است. این شهر مملو از ساختمان‌ها و ویلاهای زیبا، سیستم فاضلاب و آبی پیچیده، آمفی تئاتر، بندرگاه و یک مجموعه ورزشی بوده است که پس از این حادثه نیز به خوبی باقی مانده‌اند. این شهر یکبار در سال ۶۲ میلادی با زمین لرزه‌ای سنگین ویران شد، اما با تلاش مردم دوباره از نو بازسازی شد تا سال ۷۹ میلادی که بطور کلی به کام مرگ فرو رفت.

 جاذبه های ایتالیا

کوه وزوو، خطرناک‌ترین کوه آتشفشانی دنیا!

همانطور که گفته شد کوه وزوو، کوه آتشفشانی فعال در ایتالیاست که در شرق ناپل قرار گرفته است. این کوه، تنها کوه آتشفشانی فعال در اروپای قاره‌ای است. آخرین فوران کوه آتشفشانی وزوو در سال ۱۹۴۴ رخ داد؛ از آن پس می‌توان گفت این کوه آتشفشانی خاموش شده است. این کوه آتشفشانی در طول هزاران سال پیش، چندین بار پیاپی فوران کرده است و با این فوران‌های انفجاری و مواد مذاب، شهرها و مردمان بسیاری را به کام مرگ کشیده است. از این رو، به عنوان خطرناک‌ترین کوه آتشفشانی شناخته می‌شود.

کوه وزوو

پیدا شدن شهر پمپی از میان خاکستر

در سال ۱۷۴۸ میلادی کشاورزی در حال کندن زمین بود که به طور اتفاقی به چندین مجسمه دست یافت. با جستجوی بیشتر، کاوشگران به مجسمه‌های بیشتر و در نهایت به شهر پمپئی دست یافتند که پس از آن انواع مختلفی از مجسمه ها، تابلوها، سکه، قلم، ظروف و … در این شهر پیدا شد. با نابودی این شهر، اجساد تمام مردمانش به سنگ و مجسمه تبدیل شد. مردم این شهر حتی فرصت فرار کردن را پیدا نکردند و در چندین دقیقه به کام مرگ فرورفتند.

بسیاری از خانه و ویلاهای این شهر و آثار باستانی آن بطور کامل و دست نخورده توسط کاوشگران و باستان‌شناسان از دل خاک بیرون آورده شد. شهر پمپئی با ثبت در میراث جهانی یونسکو به عنوان تنها شهر باستانی که بدون هیچ‌گونه دست‌خوردگی، سالم مانده است توانسته یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های ایتالیا باشد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با جاذبه‌های جهانگردی، زمین بازی شیطان در آمریکا را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
 • مکان سرسبز کمپ تابستانی

  ۵ مقصد بی‌نظیر برای سفرهای تابستانی

  اگر می‌خواهید با فرا رسیدن تعطیلات تابستانی به سفر بروید باید به گرمای هوای شهر مورد نظر ت…
 • شگفت انگیز‌ترین مناظر ژاپن

  همچنین بخوانید: وحشتناک‌ترین موزه‌های دنیا چه وسایلی را با خود به سفر نبریم جاذبه‌های دیدن…
 • جاذبه های گردشگری لاهیجان

  لاهیجان، عروس شهرهای گیلان

  لاهیجان یکی از شهرهای قدیمی ایران است، شهری زیبا و دیدنی با طبیعتی چشمگیر و تاریخی غنی که …
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

۵ مقصد بی‌نظیر برای سفرهای تابستانی

اگر می‌خواهید با فرا رسیدن تعطیلات تابستانی به سفر بروید باید به گرمای هوای شهر مورد نظر ت…