دانستنی‌هایی در مورد آسیب‌های کبدی

۷
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بیماری کبد چرب غیرالکلی و نوع شدیدتر آن استئاتوهپاتیت غیرالکلی، شایع‌ترین بیماری کبد در تمام دنیاست. مهم است که ریسک فاکتورهای این بیماری را بشناسید و اگر آن‌ها را دارید زود تشخیص دهید.
نشانه‌ های آسیب کبد

طبق آمار و گزارش‌ها، بیش از ۱۰۰ نوع بیماری کبدی وجود دارد. هرچند خیلی از افراد بیماری‌های کبد را با مصرف زیاد الکل مرتبط می‌دانند، اما اکثر آن‌هایی که کبدشان آسیب دیده حتی لب به الکل هم نمی‌زنند. بیماری کبد چرب غیرالکلی و نوع شدیدتر آن استئاتوهپاتیت غیرالکلی، شایع‌ترین بیماری کبد در تمام دنیاست. مهم است که ریسک فاکتورهای این بیماری را بشناسید و اگر آن‌ها را دارید زود تشخیص دهید. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره نشانه ‌های آسیب کبد صحبت خواهیم کرد.

علائمی که نشان می‌دهند کبدتان آسیب دیده است: 

ممکن است دچار دیابت باشید

دیابت شیرین عارضه‌ای است که معمولاً با بیماری کبد همراه است. ناتوانی بدن برای کنترل قند خون می‌تواند منجر به تجمع قند زیاد در خون شود.

ممکن است چاق باشید

چاقی یا اضافه وزن یکی دیگر از ویژگی‌های کسی است که کبدش دچار آسیب شده است. طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، بیش از ۴۲ درصد از آمریکایی‌ها چاق محسوب می‌شوند، یعنی شاخص توده بدنی آن‌ها بیشتر از ۳۰ است.

کبد چرب

بالا بودن فشارخون نشان می‌دهد که خون به طور مداوم به دیواره‌ رگ‌ها فشار وارد می‌کند و این فشار به اندازه کافی بالاست که می‌تواند در نهایت سبب مشکلاتی مانند بیماری قلبی شود. فشار خون بالا یکی از سه عارضه اصلی است که با بیماری کبد مرتبط است.

ممکن است دچار یک مشکل پوستی باشید

بیماری کبد اغلب خودش را به صورت انواعی از عوارض پوستی بروز می‌دهد. یکی از آن‌ها آکانتوز نیگریکانس است که باعث قهوه‌ای و ضخیم شدن پوست اطراف گردن می‌شود.

ممکن است دچار زردی پوست باشید

با پیشرفت بیماری کبد ممکن است پوستتان زرد شود که به آن یرقان می‌گویند.

ممکن است شکمتان متورم شده باشد

علامت دیگری که نشان‌دهنده بیماری کبدی است، تورم شکم یا تورم پاهاست.

ممکن است دچار مشکلات روحی روانی شده باشید

بیماری کبد می‌تواند خودش را در روح و روان نیز نشان دهد. علاوه بر علائم فیزیکی ممکن است دچار فراموشی یا تغییراتی در وضعیت روانی‌تان شده باشید.

اگر هر یک از علائم گفته شده را دارید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب نشانه‌هایی از کبد چرب که باید آن را جدی گرفت را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

آویشن را برای این خواص حتما بخورید!

آویشن نه تنها یکی از ادویه‌های محبوب در آشپزی امروزی است، استفاده از آن به عنوان دارویی شف…