در چه صورت زن می‌تواند حق تعیین مسکن را داشته باشد؟

۰
1
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
برای اینکه زن بتواند حق تعیین مسکن را داشته باشد باید این شرط در سند ازدواج نوشته شود.
حق تعیین مسکن توسط زن

یکی از بدیهی‌ترین نیاز‌های زوجین برای شروع زندگی مشترک داشتن مسکن مناسب است، زیرا هدف از ازدواج نیز شروع یک زندگی مشترک و مستقل است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی موضوع حق تعیین مسکن توسط زن می‌پردازیم.

حق تعیین مسکن توسط زن

قانون‌گذار اختیار تعیین محل زندگی را بر عهده مرد گذاشته است، اما ملاک تعیین مسکن را شان زن در نظر گرفته و نه توان مالی مرد؛ همچنین مسکن یکی از مصادیق نفقه برای زن در نظر گرفته شده است.

ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی نفقه را اینگونه بیان کرده است که: ” نفقه عبارت است از همه نیاز‌های متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض”

از مصادیق عسر و حرج برای مرد ناتوانی در تهیه مسکن است که در این صورت به استناد ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی به دلیل تامین نکردن نفقه، زن می‌تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند.

از طرفی قانون‌گذار معین کرده است که زن باید در منزلی که شوهر تعیین می‌کند زندگی کند؛ مگر آنکه اختیار تعیین منزل به او داده شده باشد. برای اینکه زن بتواند حق تعیین مسکن و محل زندگی را داشته باشد، باید این شرط در سند ازدواج و در قسمت شروط ضمن عقد نوشته شود و با امضای زوجین به رسمیت برسد. فقط در این صورت است که زن می‌تواند محل سکونت و مسکن را تعیین کند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر مطلب در چه مواردی زن می‌تواند تمکین نکند؟ را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

انتشار اسکرین شات چه عواقبی دارد؟

جرم انتشار اسکرین شات از جمله جرایمی است که اغلب با موبایل و کامپیوتر و در فضای مجازی و ای…