چه کسی عهده‌دار پرداخت بدهی‌های متوفی است؟

۱۸
1
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
گاهی اوقات ممکن است فردی که فوت می‌کند بدهی‌هایی داشته باشد که چگونگی پرداخت آن‌ها در قانون آمده است.
پرداخت بدهی‌ متوفی

فردی که  فوت می‌کند، ممکن است اموال یا بدهی‌هایی را برای وراث خود بگذارد، اما سوالی که به وجود می‌آید این است که بدهی فرد فوت شده را چه کسی باید پرداخت کند؟ در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی چگونگی پرداخت بدهی‌ متوفی می‌پردازیم.

پرداخت بدهی‌ متوفی

اگر دارایی‌های متوفی بیش از میزان بدهی‌هایی است که باقی گذاشته مشکلی بوجود نمی‌آید، زیرا از میزان دارایی‌های او بدهی‌ها پرداخت می‌شوند و سپس باقی اموال بین ورثه تقسیم خواهد شد.

اگر فرد فوت شده بدهی داشته باشد، وراث حق تقسیم اموال را تا قبل از پرداخت بدهی‌ها ندارند، بلکه مکلف هستند ابتدا بدهی‌ها را پرداخت کنند و سپس باقی مانده مال را بین خود تقسیم کنند.

اموال متوفی در ابتدا به هزینه کفن و دفن خود متوفی، پرداخت طلب مربوط به طلبکاران و پرداخت حقوق و دستمزد افراد در خدمت متوفی اختصاص پیدا می‌کند، سپس اگر چیزی اضافه از اموال متوفی باقی ماند بین ورثه تقسیم می‌شود.

در مواردی که دارایی متوفی کمتر از بدهی‌های وی باشد، بر اساس ماده ۲۲۶ قانون امور حسبی عمل می‌شود، که مطابق این ماده «ورثه ملزم نیستند غیر از ترکه (دارایی به جا مانده از متوفی) چیزی به طلبکاران بدهند و اگر ترکه برای اداء تمام دیون کافی نباشد، ترکه مابین تمام طلبکاران به ‌نسبت طلب آن‌ها تقسیم می‌شود.»

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با مطالب حقوقی مطلب مزایای تنظیم وصیت نامه را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
منبعborna
برچسب ها

۱۸ دیدگاه

  1. ناشناس

    ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ در ۱:۳۲ ق٫ظ

  2. ناشناس

    ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ در ۲:۴۱ ق٫ظ

  3. مریم

    ۱۰ فروردین ۱۴۰۰ در ۱:۳۴ ب٫ظ

    ۱گر شخصی درزمانیکه درزندان بوده بعدازچند ماها اد شده و رزمان زندان همبمادرم وهم بهمسر وکالت داده باشد بعد از ده سال خانه مهری کب مرد سی ده زن می‌تواند بنام خودکند م

    پاسخ

    • سارا امیرانی

      ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ در ۵:۱۲ ب٫ظ

      اگر وکالت داده اید در فروش و آنها انجام داده اند برگشت از آن میسر نیست. پیام دقیق بگذارید دقیقا بهتون پاسخ خواهم داد.
      سپاس از همراهی شما

      پاسخ

  4. ناشناس

    ۱۰ فروردین ۱۴۰۰ در ۱۱:۵۲ ق٫ظ

  5. ناشناس

    ۷ فروردین ۱۴۰۰ در ۵:۰۲ ق٫ظ

  6. ناشناس

    ۷ فروردین ۱۴۰۰ در ۴:۴۶ ق٫ظ

  7. ناشناس

    ۶ فروردین ۱۴۰۰ در ۸:۳۹ ب٫ظ

  8. ناشناس

    ۶ فروردین ۱۴۰۰ در ۸:۲۶ ب٫ظ

  9. ناشناس

    ۶ فروردین ۱۴۰۰ در ۷:۲۳ ب٫ظ

  10. ناشناس

    ۶ فروردین ۱۴۰۰ در ۷:۱۸ ب٫ظ

    مطالب مفید واموزنده است ممنون

    پاسخ

  11. ناشناس

    ۶ فروردین ۱۴۰۰ در ۶:۰۱ ب٫ظ

  12. ناشناس

    ۶ فروردین ۱۴۰۰ در ۵:۰۸ ب٫ظ

  13. ناشناس

    ۶ فروردین ۱۴۰۰ در ۴:۵۱ ب٫ظ

    خوب بود

    پاسخ

  14. ناشناس

    ۶ فروردین ۱۴۰۰ در ۴:۳۵ ب٫ظ

  15. ناشناس

    ۶ فروردین ۱۴۰۰ در ۴:۳۴ ب٫ظ

  16. ناشناس

    ۶ فروردین ۱۴۰۰ در ۴:۳۴ ب٫ظ

  17. ناشناس

    ۶ فروردین ۱۴۰۰ در ۴:۳۴ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

طلاق قبل از رابطه زناشویی چه شرایطی دارد؟

در برخی موارد، ممکن است بروز اختلافات میان زوجین، منجر به آن شود که قبل از برپایی مراسم عر…