اختراعات مهم ناسا که هر روز از آنها استفاده می‌کنیم!

۳
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
احتمالاً با شنیدن نام «ناسا» به یاد اکتشافات فضایی و سفر به فضا بیفتید، اما شاید ندانید که اختراعاتی که ناسا برای همان سفرهای فضایی انجام داده است، به زندگی روزمره ما هم آمده است.
اختراعات ناسا

دستاوردهای سازمان فضایی ناسا تنها به گسترش دانش فضایی بشر محدود نمی‌شود و حقیقت آن است که بسیاری از وسایلی که امروزه زندگی بدون آن‌ها را غیرممکن می‌دانیم، مدیون این سازمان هستیم. در این نوشتار از مجله دلتا نگاهی می‌اندازیم به برخی وسایل روزمره‌ای که در حقیقت از اختراعات ناسا هستند.

مهمترین اختراعات ناسا برای زندگی انسان

اختراعات ناسا

۱- فوم هوشمند

تشک‌های تختخواب از چیزی به نام فوم هوشمند ساخته می‌شوند که در سال ۱۹۸۷ توسط سازمان ناسا اختراع شد. محتویات داخل تشک‌ها خوابیدن در تخت را به دلیل سازگاری با فرم بدن برایمان راحت می‌کنند.

۲- سنسورهای تصویری دیجیتال

در حقیقت این سازمان ناسا بود که سنسورهای تصویری دیجیتال را در دوربین‌های گوشی‌های هوشمند  گنجاند. این سنسورها به نیروی برق کمتری نیاز داشت و تولید انبوه آن ساده‌تر از شیوه‌های رایج آن زمان بود. این مسأله کمک مهمی به دنیای عکاسی دیجیتال کرد.

اختراعات ناسا

۳- افزایش دقت جی پی اس

سیستم‌های جی پی اس در گذشته دقت کافی را در پیدا کردن مکان فعلی نداشتند. در اواسط دهه  ۱۹۹۰، کارکنان آزمایشگاه نیروی رانش موتور جت، شروع به ساخت یک نرم‌افزار جی پی اس با دقتی بالا کردند که می‌توانست نقص‌های گذشته این سیستم را برطرف کند.

اختراعات ناسا

۴- لامپ‌های LED

این لامپ‌ها که از دو طول موج برخوردار هستند، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در طول مدت روز، هوشیاری فرد را افزایش می‌دهند و زمانی که شخص در حال استراحت باشد، کم نور می‌شوند. رنگ‌ها یا طول موج‌های مختلف نور این لامپ‌ها می‌تواند در هوشیاری یا خواب‌آلودگی شخص تأثیر بگذارد.

اختراعات ناسا

۵- ارتقاء کیفیت شیر خشک نوزادان

محققان ناسا هنگام ساخت جایگزین‌های غذایی برای فضانوردانی که به مریخ سفر می کردند، به شکلی از اسیدهای چرب امگا ۳ برخوردارند که پیش از آن تنها در شیر مادر یافت شده بود و ماده‌ای ضروری برای رشد نوزادان تلقی می‌شد.

اختراعات ناسا

۶- نگهداری ایمن مواد غذایی

سازمان ناسا با همکاری شرکت «پیلزبری» اقدام به ایجاد استاندارد جدیدی برای حفظ ایمنی و سلامتی غذاهای منجمد و خشک کرد که امروزه در سراسر جهان از آن استفاده می‌شود. این استاندارد مدت زمان ذخیره  مواد غذایی را افزایش داده و خطر آلوده شدن مواد غذایی بر اثر باکتری‌ها و مواد شیمیایی را کاهش می‌دهد.

اختراعات ناسا

۹- تصفیه کننده هوای دستگاه‌ها

فضای بسته ایستگاه‌های فضایی مملو از گاز متصاعد شده از دستگاه‌ها  هستند. به همین دلیل، دانشمندان سازمان ناسا یک دستگاه تصفیه گاز اتیلن برای ایستگاه فضایی بین‌المللی ساختند. امروزه از همان تکنولوژی در فروشگاه‌های مواد غذایی برای حفظ تازگی مواد استفاده می‌شود.

اختراعات ناسا

۱۱- جاروهای شارژی

سازمان ناسا با همکاری شرکت «بلک اند دکر» اقدام به ساخت دستگاه‌هایی شارژی برای جمع‌آوری نمونه از سطح ماه در جریان اکتشافات فضایی کرد. طولی نکشید که این وسیله به دلیل عملکرد مناسب و سهولت در استفاده، در بیمارستان‌ها، صنعت و خانه‌ها مورد استفاده قرار گرفت.

پیشنهاد مطالعه: مطلب چرا دیر می‌خوابیم؟ را در مجله دلتا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

بازگشت حیوانات منقرض شده!

تصور کنید روزی را که برای دیدن یک ماموت غول‌پیکر در زیستگاه طبیعی خود به جنگل‌های سیبری سف…