اختراعات مهم ناسا که هر روز از آن‌ها استفاده می‌کنیم!

۱۳
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
احتمالا با شنیدن نام «ناسا» به یاد اکتشافات فضایی و سفر به فضا بیفتید، اما شاید ندانید که اختراعاتی که ناسا برای همان سفرهای فضایی انجام داده است، به زندگی روزمره ما هم آمده است.
اختراعات ناسا

دستاوردهای سازمان فضایی ناسا تنها به گسترش دانش فضایی بشر محدود نمی‌شود و حقیقت آن است که بسیاری از وسایلی که امروزه زندگی بدون آن‌ها را غیرممکن می‌دانیم، مدیون این سازمان هستیم. در این نوشتار از مجله دلتا نگاهی می‌اندازیم به برخی وسایل روزمره‌ای که در حقیقت از اختراعات ناسا هستند.

مهم‌ترین اختراعات ناسا برای زندگی انسان

۱- فوم هوشمند

تشک‌های تختخواب از چیزی به نام فوم هوشمند ساخته می‌شوند که در سال ۱۹۸۷ توسط سازمان ناسا اختراع شد. محتویات داخل تشک‌ها، خوابیدن در تخت را به دلیل سازگاری با فرم بدن برایمان راحت می‌کنند.

۲- سنسورهای تصویری دیجیتال

در حقیقت این سازمان ناسا بود که سنسورهای تصویری دیجیتال را در دوربین‌های گوشی‌های هوشمند گنجاند. این سنسورها به نیروی برق کمتری نیاز داشت و تولید انبوه آن ساده‌تر از شیوه‌های رایج آن زمان بود. این مسئله کمک مهمی به دنیای عکاسی دیجیتال کرد.

اختراعات ناسا

۳- ارتقا کیفیت شیر خشک نوزادان

محققان ناسا هنگام ساخت جایگزین‌های غذایی برای فضانوردانی که به مریخ سفر می کردند، به شکلی از اسیدهای چرب امگا ۳ برخوردارند که پیش از آن تنها در شیر مادر یافت شده بود و ماده‌ای ضروری برای رشد نوزادان تلقی می‌شد.

۴- تصفیه کننده هوا

فضای بسته ایستگاه‌های فضایی مملو از گاز متصاعد شده از دستگاه‌ها هستند. به همین دلیل، دانشمندان سازمان ناسا یک دستگاه تصفیه گاز اتیلن برای ایستگاه فضایی بین‌المللی ساختند. امروزه از همان تکنولوژی در فروشگاه‌های مواد غذایی برای حفظ تازگی مواد استفاده می‌شود.

۵- جاروهای شارژی

سازمان ناسا با همکاری شرکت «بلک اند دکر» اقدام به ساخت دستگاه‌هایی شارژی برای جمع‌آوری نمونه از سطح ماه در جریان اکتشافات فضایی کرد. طولی نکشید که این وسیله به دلیل عملکرد مناسب و سهولت در استفاده، در بیمارستان‌ها، صنعت و خانه‌ها مورد استفاده قرار گرفت.

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می‌کنیم مطلب ۹ روش برای خلاصی از شر مورچه‌ها در خانه را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

بالاخره امواج مودم ضرر دارند یا نه؟

هزاران مطالعه درباره عوارض ناشی از وای‌فای صورت گرفته است. در این ویدیو مجله اینترنتی دلتا…