آیا ماشین‌های هوشمند یا بدون راننده را می‌شناسید؟

۸
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سالیان گذشته ماشین‌ها، کامیون‌ها و اتوبوس‌های خودران یا بدون راننده مثل یک رویا بودند که ممکن بود در آینده محقق شوند، اما حالا دیگر رویا نیستند.
ماشین هوشمند

با پیشرفت‌هایی که امروزه صورت گرفته است، منظور از ماشین هوشمند یا خودران، ماشینی است که می‌تواند تمامی کارهای یک راننده را خودش انجام بدهد. برای آشنایی بیشتر با این ماشین‌ها با ما در مجله دلتا همراه باشید.

تکنولوژی‌ها در زمینه وسایل نقلیه جدید، فرصت مناسبی برای کاهش مشکلات ناشی از وسایل نقلیه خصوصی مانند ترافیک، حوادث و مرگ و میر را ایجاد کرده و نیز کیفیت هوا را افزایش می‌دهند. بسیاری از صنایع خودروسازی و فناوری که برای ساختن این ماشین‌ها کار می‌کنند، این اطمینان را به ما می‌دهند که ظرف چند سال آینده آنها را در خیابان‌ها خواهیم دید.

ماشین هوشمند

کاربردها و مزایای ماشین‌های هوشمند

  •  تمامی قوانین راهنمایی و رانندگی به وسیله این خودروها رعایت می شوند.
  • خودرو به صورت کاملا صحیح پارک می‌شود.
  • در صورتی که در منزل باشید و یک تاکسی برای مقصد مشخصی سفارش دهید، این ماشین که هوشمند است بدون هیچ راننده‌ای به آدرس اعلام شده شما می‌آید و پس از سوار شدن و اعلام آمادگی شما به راه افتاده و بدون هیچ راننده‌ای شما را به مقصد می‌رساند.
  • خودروهای خودران نه تنها حمل و نقل را راحت‌تر و ایمن‌تر می‌کنند بلکه با سرمایه‌گذاری‌های مناسب می‌توانند به مقابله با «نابرابری قابل توجه درآمد» کمک کنند.
  • با استفاده از ماشین هوشمند نیاز به پارکینگ در مرکز شهر کاهش می‌یابد و از خیابان‌ها و پارکینگ‌های شهری برای کاربری‌های دیگر  استفاده می‌شود.
    شاید با خود اینگونه فکر کنید که ما همچنان سال‌های زیادی با عملی شدن این تکنولوژی فاصله داریم. اما بد نیست بدانید که هم اکنون در تعدادی از نقاط دنیا و البته به صورت آزمایشی چنین فرایندی در حال انجام است؛ همچنین می‌توان در قالب طرح‌هایی کنترل شده سفارش یک تاکسی خودران را داد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب چرا دیر می‌خوابیم؟ را در مجله دلتا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

شگفتی‌های زندگی انسان در آینده از قدرت کنترل آب‌وهوا تا تله‌پاتی!

تصور کنید زمانی که دچار بیماری‌های حاد می‌شوید، روبات‌ها در بدن شما با بیماری‌ مبارزه کنند…