آیا ساکنان طبقه همکف هم باید هزینه تعمیر آسانسور را پرداخت کنند؟

۱۲
2
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
یکی از موضوعاتی که در قانون پیش بینی شده، چگونگی پرداخت هزینه آسانسور در طبقه همکف است.
پرداخت هزینه تعمیر آسانسور

یکی از سوالاتی که همواره در ساختمان‌های مسکونی پیش می‌آید این است که آیا ساکن طبقه اول باید هزینه تعمیر آسانسور را پرداخت کند یا از پرداخت این هزینه معاف است؟ در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی موضوع پرداخت هزینه تعمیر آسانسور می‌پردازیم.

پرداخت هزینه تعمیر آسانسور

مطابق ماده ۴ قانون تملک آپارتمان‌ها، پرداخت هزینه‌های مشترک ساختمان اعم از اینکه ملک مورد استفاده قرار بگیرد یا نگیرد الزامی است؛ البته در مواردی که هزینه‌های آسانسور، تفکیک شده نسبت به کل هزینه‌های ساختمان باشد موضوع به نحو دیگری است. اما ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا هزینه ماهانه تعمیرات آسانسور شامل حال افرادی که در طبقه همکف ساکن‌ هستند هم می‌شود یا معاف هستند؟

در جواب باید گفت، اگر هزینه‌های آسانسور در شارژ بصورت سرفصلی جدا آورده نشده باشد، مالک طبقه اول به هیچ عنوان نمی‌تواند از پرداخت هزینه‌های تعمیر آسانسور خودداری کند؛ حتی اگر از آسانسور استفاده نکند.

البته باید توجه داشت که اگر یکی از واحدها خسارتی به آسانسور و یا هر یک از اموال ساختمان وارد کند، تنها مالک آن واحد موظف است بر اساس تصمیمات مدیر ساختمان، خسارت وارد شده را جبران کند.

هزینه تعمیر آسانسور به عهده مالک است یا مستاجر؟

طبق قانون در صورتی که تعمیرات بصورت اساسی و مستلزم صرف هزینه کلان باشد، مالک موظف است نسبت به پرداخت هزینه تعمیرات اقدام کند. در صورتی که هزینه تعمیرات بصورت جزئی باشد، مستاجر موظف است هزینه تعمیرات را بپردازد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر نکاتی که باید درباره تخلیه ملک مسکونی بدانید؟ را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
منبعyjc

۱۲ دیدگاه

  1. کیا

    ۷ آذر ۱۴۰۰ در ۷:۲۳ ب٫ظ

    با سلام با عنایت به قانون تملک آپارتمان ها و آیین نامه اجرایی آن ( ماده ۴ فصل دوم – قسمت های مشترک ) ( بخش دوم – تبصره واحده ماده ۲۳ و ماده ۲۵ فصل سوم ) و نیز ماده ۴۹ و ۵۰ و ۴۸۳ و ۴۸۶ و ۴۹۳ قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران ، بر عهده مستاجر یا استفاده کننده نمی باشد و مالک یا موجر موظف به پرداخت هزینه های مربوطه است.

    پاسخ

    • فاطمه یزدیان

      ۱۰ آذر ۱۴۰۰ در ۱۱:۳۲ ب٫ظ

      سلام ممنونم از شما

      پاسخ

  2. ناشناس

    ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ در ۷:۰۰ ب٫ظ

  3. ناشناس

    ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ در ۱۰:۵۲ ق٫ظ

  4. ناشناس

    ۱۳ فروردین ۱۴۰۰ در ۱:۵۰ ب٫ظ

  5. ناشناس

    ۱۳ فروردین ۱۴۰۰ در ۱۰:۴۴ ق٫ظ

  6. ناشناس

    ۱۳ فروردین ۱۴۰۰ در ۱۰:۴۴ ق٫ظ

  7. ناشناس

    ۸ فروردین ۱۴۰۰ در ۴:۲۳ ب٫ظ

  8. ناشناس

    ۴ فروردین ۱۴۰۰ در ۵:۴۱ ب٫ظ

  9. ناشناس

    ۴ فروردین ۱۴۰۰ در ۵:۳۳ ب٫ظ

  10. ناشناس

    ۴ فروردین ۱۴۰۰ در ۴:۳۴ ب٫ظ

  11. ناشناس

    ۴ فروردین ۱۴۰۰ در ۴:۲۹ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر ببینید در دسته بندی نشده

همچنین بخوانید

در عقد موقت از چه راهی می‌توان مهریه‌ را دریافت کرد؟

مطالبه مهریه چه در عقد دائم و چه در عقد موقت، حق مسلم و غیر قابل انکار زن است. مهریه در عق…