نظم دهی به چیدمان آشپزخانه

۵
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
با داشتن آشپزخانه‌ای منظم خیلی بهتر می‌توان روی کارهای مهمی چون پخت‌ و پز، آماده‌ سازی غذا و درنهایت نوش جان کردن آن متمرکز شد.
نظم دهی آشپزخانه

آشپزخانه، نقطه کانونی، قلب تپنده و مهم‌ ترین بخش هر خانه‌ای محسوب می‌شود که رفت‌ و آمد اهالی خانه به آن نیز زیاد است. اغلب اوقات دکوراسیون و سبک و سیاق ظاهری آشپزخانه مورد بحث بوده است؛ درحالی‌ که همه می‌ دانیم نظم و ساماندهی ظروف، ابزار و وسایل متفاوت و بسیار متنوع در آشپزخانه امر مهمی است که به‌ هیچ‌ وجه نمی‌توان آن را انکار کرد، در این مطلب از مجله دلتا راهکارهایی برای نظم دهی به چیدمان آشپزخانه به شما معرفی می‌شود.

۱. اپن دو طبقه

اگر نمی توانید هنگام آشپزی از بی‌نظمی اجتناب کنید، حداقل آن را از مهمانان پنهان کنید. با یک جزیره دو لایه (دو ردیفه) که لایه عقبی بالاتر است، لایه جلویی می‌تواند به عنوان میز کار هنگام آشپزی مورد استفاده قرار گیرد که از دید بقیه فضاهای خانه مثل نشیمن نیز پنهان می ماند. اگر جزیره عقبی بلند باشد، حتی با قرار دادن صندلی ها و چهارپایه های اپن، بی‌نظمی روی کانتر قابل مشاهده نخواهد بود.

نظم دهی آشپزخانه

۲. سطل زباله توکار در کابینت

وجود سطل زباله های بزرگ در محیط آشپزخانه چندان خوشایند نیست. در عوض اگر همین ظروف زباله در کابینت جاسازی شوند، علاوه بر اینکه از دید دور می‌مانند، به راحتی می‌توان خرده‌های زباله روی کانتر را به آن‌ها منتقل کرد.

۳. انتخاب سینک بزرگ 

در طی فرآیند آشپزی، ظرف‌های کثیف تلنبار می‌شوند. یکی از راه‌های نظم دهی به چیدمان آشپزخانه یک سینک بسیار بزرگ است که می تواند ظرف‌های کثیف را در بر بگیرد و دور از دید نگاه دارد. مدل‌های تک لگنه و جلو آمده بدین منظور بسیار مناسب‌اند.

۴. تعبیه سینک آماده‌سازی مواد غذایی در دکوراسیون آشپزخانه

اگر در آشپزخانه فضای کافی دارید، یک سینک را به آماده‌سازی مواد غذایی اختصاص دهید تا پوسته تخم مرغ ها، پوست میوه‌ها و سبزیجات و چیزهای دیگر را از فضای اصلی آشپزی دور نگه دارید.

۵. سبد مواد غذایی در آشپزخانه

احتمالا برای شما هم پیش آمده که اغلب بعد از آشپزی، شیشه‌ها و جعبه‌های مواد غذایی را به جای درست خود باز نمی‌گردانید. داشتن ردیفی از سبدها برای کالاهای مختلف به نظم و تمیزی آشپزخانه کمک می‌کند. شما می‌توانید این سبدها را در فضای انباری، فضای باز کانتر یا در قفسه‌های توکار یا مستقل استفاده کنید.

۶. نگهداری وسایل آشپزخانه در ظروف استوانه ای

این ظروف استوانه‌ای نه تنها قاشق‌های چوبی، انبرها و کفگیرها را مرتب نگه می‌دارند، بلکه دسترسی به این ابزارها و برداشتن آن‌ها را آسان می‌گردانند.

۷. جزیره آشپزخانه قابل حمل

بعضی مواقع در هنگام آشپزی با کمبود فضا برای لوازم مورد نیاز مان رو به رو می‌شویم. یک جزیره کوچک چرخ‌دار می‌تواند به طور شگفت‌آوری در وسعت دادن به فضای کار مؤثر باشد. جزیره کوچک آشپزخانه شما می‌تواند در کنار شما باشد.

پیشنهاد مطالعه: اگر به دنبال ایده‌هایی جذاب برای دکوراسیون خانه خود هستید به مطلب چیدمان پذیرایی مستطیل شکل کوچک سر بزنید.

بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

نکات انتخاب فرش فانتزی در دکوراسیون

در فرش‌های فانتزی مسئله دیگری هم وجود دارد و آن تفاوت رنگ فرش در نورهای مختلف است. به همین…