خانه های زیرزمینی ، لوکیشن فیلم جنگ ستارگان

۳
26
زمان مطالعه: 2 دقیقه
خصوصیت اصلی ماتماتا، وجود خانه ‎های زیرزمینی آن است. در واقع، مردم این روستا با کندن گودال‎های بسیار عمیق و بزرگ در زمین، توانسته‎اند از گرمای طاقت‎فرسای آن منطقه در امان بمانند.

خانه های زیرزمینی از معماری‎های جالب و جذاب هستند که در برخی از مناطق گرمسیر جهان وجود دارند. مثلاً در ایران خودمان، در استان کرمان و در میمند، خانه های زیرزمینی با قدمت چندهزارساله وجود دارند که به علت ساختار معماری و زیبایی کم‎نظیرشان در یونسکو، ثبت شده‎اند.
همین نوع معماری خاص موجب شد تا یکی از این روستاها به عنوان لوکیشن یک فیلم معروف انتخاب شود و نام خود را ماندگار کند. این روستا با خانه‎های تودرتو، که ساکنانش زندگی سختی را می‎گذرانند، «ماتما» نام دارد.

 ماتماتا، یک روستای کوچک و مشهور در جنوب کشور تونس است که به «بربرهای ماتماتا» (The Berbers of Matmata)  تعلق دارد. بخش‎هایی از فیلم معروف «جنگ ستارگان» در ماتماتا فیلم‎برداری شده است. در این فیلم، خانه‎ لوک اسکای واکر (Luke Skywalker) در یک هتل زیرزمینی، به نام «سیدی دریس» (Sidi Driss) قرار داشت.

خصوصیت اصلی روستای ماتماتا، وجود خانه های زیرزمینی آن است. در واقع، مردم این روستا با کندن گودال‎های بسیار عمیق و بزرگ در زمین، توانسته‎اند از گرمای طاقت‎فرسای آن منطقه در امان بمانند.

این گودال‎های روباز، کار حیاط را انجام می‎دهند. سپس در دیواره‎های گودال، غارهایی ایجاد می‎کنند که  این غارها به عنوان اتاق استفاده می‎شوند و معماری سنتی و بسیار جالب و چشم‎نواز را نشان می‎دهند. خانه های زیرزمینی از طریق راه‎هایی شبیه کانال؛ به گودال‎های دیگر که خانه‎های همسایگان است، وصل می‎شوند و هزارتوی زیرزمینی بزرگی را نشان می‎دهند.

خانه‎ های زیرزمینی ماتماتا

این خانه‎های بسیار محکم و مقاوم، که به خانه‎های غارنشینان نیز معروف است، برخلاف بسیاری از خانه‎های زیرزمینی، در کوه ساخته نشده‎اند؛ بلکه روی شن نرم قرار دارند که عملیات گودبرداری را آسان کرده است. بربرها  بیش از ۱۰۰۰ سال به همین شکل خانه‎های خود را  در زمین حفر می‎کرده‎اند.

ماتماتا، در مرز بین لیبی و تونس قرار دارد که تنها راه، بین مرز این دو کشور است.

دانلود اپلیکیشن
 • طراحی داخلی مهدکودک

  طراحی داخلی مهدکودک

  معماری محل تحصیل به طور مستقیم با روند رشد خلاقیت در کودکان در ارتباط است. در این بخش از م…
 • خانه چندضلعی

  معماری خاص خانه چندضلعی در ژاپن

  به دلیل افزایش جمعیت در ژاپن نیاز به خانه های کوچک افزایش یافته است. در این بخش از مجله دل…
 • موزه مارپیچی

  موزه مارپیچی در نروژ

  موزه مارپیچی در نروژ، دو حاشیه رودخانه را به بکدیگر متصل می‌کند. در این بخش از مجله دلتا ب…
بیشتر ببینید در معماری های خاص

همچنین بخوانید

این گیاهان در تاریک‌ترین گوشه‌ خانه رشد می‌کنند

گیاهان آپارتمانی نیز مانند انسان‌ها با تغییرات سازگار هستند. آیا می‌دانستید که بعضی گیاهان…