آیا وصیت کلامی دارای اعتبار است؟

۱
2
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
وصیت‌نامه شفاهی نوعی از وصیت کردن است که بر خلاف وصیت کتبی، صرفا در جمع دیگران انجام شده و روی فرم یا برگه خاصی نوشته نشده است.
اعتبار وصیت لفظی

تنظیم کردن یک وصیت نامه به شیوه صحیح و قانونی سبب می‌شود تا تکلیف بسیاری از امور مربوط به بعد از فوت شخص، از جمله بدهی‌های وی و انجام امور مد نظر وی تعیین شده و برای ورثه نیز مشکلی ایجاد نشود. اما آیا وصیت شفاهی اعتبار دارد؟ در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی اعتبار وصیت لفظی می‌پردازیم.

اعتبار وصیت لفظی

بر اساس قانون امور حسبی، وصیت نامه باید طبق احکام و قواعد قانونی نگارش شده و به صورت وصیت رسمی، وصیت سری و یا وصیت خود نوشت تنظیم شود و هر وصیتی که اینگونه تنظیم نشده باشد، در مراجع رسمی معتبر نبوده و قابل پذیرش نیست. البته به موجب ماده ۲۹۴ همین قانون، اگر اشخاص ذی‌نفع در ارث متوفی(شخص فوت شده)، وصیت شفاهی یا لفظی متوفی را قبول کرده و به صحیح بودن آن اقرار داشته باشند، وصیت شفاهی متوفی نیز صحیح و مورد قبول خواهد بود. بنابراین در صورتی که ورثه صحت وصیت شفاهی را تایید کنند وصیت شفاهی نیز قابل اجرا خواهد بود.

اعتبار بخشیدن به وصیت نامه شفاهی متوفی،  که توسط ورثه به عمل می‌آید تحت عنوان تنفیذ وصیت شفاهی نیز شناخته شده است و ذی‌نفع(هرکسی وصیت به نفعش انجام شده است) می‌تواند به دادگاه مراجعه و دادخواست تنفیذ وصیت نامه شفاهی را ارائه دهد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب اعتبار وصیت نامه دست نویس چقدر است؟ را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا اجاره ملک مشترک مجاز است؟

در این مطلب از مجله دلتا موضوع اجاره ملک مشاع بدون اجازه شریک مورد بررسی قرار گرفته است. ب…