شهر آدمک‌های بی‌دهان اردبیل

۱۱
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در شرق مشکین‌شهر در استان اردبیل گورستان عجیبی به نام یئری وجود دارد که قدمت آن به دوران هخامنشیان باز می‌گردد.
گورستان انسان های بی دهان

یکی از جالب‌توجه‌ترین نقاط تاریخی ایران، شهر یئری، در استان اردبیل است. این شهر وسیع‌ترین منطقه تاریخی استان اردبیل و بااهمیت‌ترین سایت تاریخی مربوط به پیش از تاریخ در شمال غرب ایران به‌شمار می‌رود. در گورستان پر رمز و راز یئری، ۴۵۰ گور شناسایی شده که ابعاد کوچک‌ترین آن‌ها ۳ متر و بزرگ‌ترین آن‌ها ۸ متر است. با مجله دلتا همراه باشید تا با گورستان انسان های بی دهان آشنا شوید.

پیشینه گورستان یئری

با اینکه این گورستان مقصد گردشگران تاریخی است، اما هنوز بسیاری از فعالان گردشگری کشور اطلاعی از قدمت و ویژگی‌های این گورستان ندارند. اگرچه برخی معتقدند پیشینه آن به دوران هخامنشیان برمی‌گردد و برخی دیگر معتقدند که عمر بعضی آثار تا هزاره سوم قبل از میلاد، عصر آهن، سفال خاکستری و نخودی و نارنجی هم می‌رسد.

گورستان انسان های بی دهان یا گورستان یئری
وسعت منطقه باستانی شهر یئری ۴۰۰ هکتار است. اشیای باستانی باارزشی که از این گورها بیرون آمده در موزه خلخال نگه‌داری می‌شود. یک غار باستانی و تپه‌ای متعلق به دوران اسلامی در این مکان شناسایی شده است.

تخمین زده می‌شود این منطقه از ۶ هزار سال پیش از میلاد، مسکونی بوده است و فرهنگ «مگالیتیک» در آن منطقه مشهود است. وجود سنگ‌قبرهایی با نقش‌های یکنواخت از چهره انسان‌هایی که دهان ندارند، این گورستان را مخوف‌تر کرده است.

گورستان انسان های بی دهان در اردبیل

سنگ‌نگاره‌های گورستان انسان‌های بی‌دهان

سنگ‌نگاره‌های این گورستان با استفاده از سنگ‌های محکم، استخوان حیوانات و فلزات سخت شکل گرفته‌است و نقش‌هایی از بز کوهی، انسان در حالت‌های مختلف و چندین نقش نامشخص دیگر قابل مشاهده‌اند. علاوه بر این، نقوش انسان‌هایی وجود دارد که دهان ندارند و هنوز دلایل این نقوش کشف نشده است.
سنگ‌نگاره‌های مناطق عمومی آذربایجان ایران و جمهوری آذربایجان، شباهت‌های ظاهری بسیار قریب به‌هم دارند، به‌طوری که گویی همه نقوش موجود در مناطق کلی آذربایجان ایران و جمهوری آذربایجان طی یک دوره و توسط یک هنرمند با یک سبک و طرح حکاکی شده‌اند. بیش‌ترین نقوش حکاکی شده بز کوهی است، چرا که بز کوهی نمادی از یک فرشته و برگرفته از اسطوره کهن است.

سنگ‌نگاره‌های گورستان انسان های بی دهان
پیشنهاد مطالعه: مطلب خانه وارونه، تجربه زندگی در دنیایی برعکس را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

بهترین شهر جهان برای زندگی کجاست؟

همچنین بخوانید: روستای آدم‌کوتوله‌ها در ایران واقعیت دارد! ترسناک‌ترین نقاط ایران! شهر‌ ار…